« strona główna UNIC « Współpraca ONZ z UE

Dziedziny współpracy:

Rozwój
Utrzymywanie pokoju i zapobieganie konfliktom
Środowisko i zrównoważony rozwój
Pomoc humanitarna
Prawa człowieka
Handel
Kultura

Współpraca w dziedzinie handlu


Farmer Displays Goods at Agricultural Trade Fair

Wspólnym celem w dziedzinie handlu, urzeczywistnianym głównie przez współpracę na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), jest włączanie krajów rozwijających się do systemu handlu światowego, a także oferowanie wolnych taryf dla importu z krajów najsłabiej rozwiniętych.

Zarówno Unia Europejska, jak i ONZ uznają potrzebę sprostania wyzwaniom stojącym przed krajami najsłabiej rozwiniętymi. Najbardziej istotne jest udzielanie tym krajom pomocy we wprowadzaniu w życie umów WTO, a także zapewnienie im dostępu do międzynarodowego rynku. Obie organizacje wspomagają także kraje rozwijające się w budowaniu podstaw instytucjonalnych i kapitału ludzkiego.

Współpraca w zakresie handlu realizowana jest poprzez współdziałanie Unii Europejskiej z Konferencją Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Reprezentanci Unii każdego roku aktywnie uczestniczą też w debatach na temat handlu i rozwoju w ramach Drugiego Komitetu Ekonomicznego i Finansowego Zgromadzenia Ogólnego NZ.

UNCTAD realizuje programy, które upraszczają proces rozszerzenia handlu przez otwarcie rynków krajów rozwijających się na rynki państw wysoko rozwiniętych. W ponad stu krajach wprowadzono Zautomatyzowany System dla Danych Celnych (Automated System for Customs Data) ułatwiający zbieranie informacji na temat przepływów handlowych. Unia Europejska angażuje się w działalność podejmowaną przez UNCTAD poprzez finansowanie instalacji tego systemu w ponad 20 krajach.

Sieć Efektywności Handlowej (Trade Efficienty Network) to kolejna inicjatywa UNCTAD, której Unia udzieliła znaczącego wsparcia. Dzięki niej znacznie został uproszczony dostęp do baz danych, informacji i porad związanych ze wszelkimi aspektami handlu.

Dokument opracowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie na podstawie materiałów ONZ, kwiecień 2010 r.