Osiem komisji funkcjonalnych zajmuje się głównie sprawami społecznymi. Spośród państw członkowskich Rada Gospodarcza i Społeczna wybiera członków komisji, a następnie rządy wybranych państw wyznaczają wykwalifikowanych ekspertów do udziału w pracach komisji.
Obrady Komisji do Spraw Ludności i Rozwoju na temat sytuacji młodych ludzi.
(Nowy Jork, 23 kwietnia 2012 r.) |
Zajmuje się promowaniem wiedzy o trendach i zmianach występujących w strukturach społecznych i ich skutkach na poziomie międzynarodowym. Opracowuje zalecenia, które mogą być pomocne w tworzeniu krajowych strategii dotyczących kwestii społecznych oraz w podejmowaniu działań na poziomie międzynarodowym, np. w kwestii migracji czy przyrostu naturalnego.
Jej zadaniem jest promowanie nauki i rozwoju technologicznego w krajach rozwijających się oraz koordynowanie działalności ONZ w tych dziedzinach. W ostatnich latach prace Komisji koncentrowały się na takich zagadnieniach jak: technologia dla małych przedsiębiorstw, wykorzystanie nowych technologii informatycznych i komunikacyjnych na rzecz rozwoju, współpraca w zakresie biotechnologii i produkcji żywności.
Koncentruje się na doradztwie dla systemu Narodów Zjednoczonych i państw członkowskich w zakresie promowania i wyznaczania priorytetów programowych dotyczących rozwoju społecznego i ekonomicznego. Opracowuje strategie i cele promujące postęp społeczny oraz rekomenduje praktyczne środki ich realizacji. Komisja monitoruje wdrażanie postanowień podjętych na szczytach, np. na Światowym Szczycie Rozwoju Społecznego (Kopenhaga, 1995 r.) w oraz realizację planów działania przyjętych przez społeczność międzynarodową, np. Plan Działania Drugiego Światowego Zgromadzenia na Temat Starzenia się Społeczeństw (Madryt, 2002 r.).
Pracuje na rzecz osiągnięcia równych praw dla kobiet: prawa do decydowania w sprawach rodzinnych i państwowych, prawa do głosowania, równego dostępu do edukacji, rynku pracy i opieki zdrowotnej. Komisja przeciwstawia się wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na płeć. Podkreśla kluczową rolę kobiet w procesie rozwoju każdego społeczeństwa.
Działalność Komisji ma na celu wspieranie rozwoju krajowych systemów statystycznych i nowych metod w tej dziedzinie, udzielanie pomocy całemu systemowi Narodów Zjednoczonych w zbieraniu i porównywaniu danych statystycznych oraz dąży do standaryzacji terminologii i metod badawczych ułatwiających porównywanie danych statystycznych zebranych w różnych krajach.
Powstała w celu przygotowania międzynarodowych uregulowań dotyczących kontroli nad środkami odurzającymi. Komisja monitoruje realizację światowego planu działania przeciwko środkom odurzającym, który został przyjęty w 1991 r. podczas I sesji Specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ON poświęconej walce z narkotykami. Współpracuje ona z rządami państw w kwestii nielegalnego obrotu środkami odurzającymi; likwidacji upraw krzewu koki, konopi i maku; wprowadzenia narodowych planów dotyczących zwalczania nielegalnej produkcji i obrotu syntetycznymi środkami odurzającymi (np. amfetaminą) i substancjami psychotropowymi, prekursorami oraz prania brudnych pieniędzy uzyskanych z produkcji i handlu nielegalnymi narkotykami.
Koncentruje się na monitorowaniu realizacji zaleceń Agendy 21, które zostały uzgodnione na Szczycie Ziemi (II Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju) w Rio de Janeiro (Brazylia) w czerwcu 1992 r. Komisja zajmuje się również rozwojem małych rozwijających się państw wyspiarskich.
Zajmuje się problemami związanymi z rosnącą przestępczością międzynarodową. Do jej zadań należy wspieranie działalności państw członkowskich w dziedzinie zapobiegania przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. Komisja pomaga krajom w zbieraniu i ujednoliceniu danych, ułatwia wymianę informacji oraz organizuje szkolenia. Monitoruje również realizację programów ONZ oraz obsługuje kongresy poświęcone zagadnieniom zapobiegania przestępczości i postępowania wobec przestępców.