Raport o Gospodarce Wodnej na ¦wiecie
(World Water Development Report - WWDR) omówienie
-
W ci±gu najbli¿szych 20 lat, przeciêtna ilo¶æ wody przypadaj±ca na jednego mieszkañca globu zmniejszy siê o jedna trzeci±.
-
Zgodnie z raportem, w latach 1970-1990, ilo¶æ wody przypadaj±ca na osobê zmniejszy³a siê o jedna trzeci±. Mimo, ¿e maleje ilo¶æ urodzin, do roku 2050 liczba populacji na ¶wiecie i tak osi±gnie 9,3 miliarda ( w porównaniu do 6.1 w roku 2001).
-
W ci±gu ostatnich 50 lat spo¿ycie wody niemal siê podwoi³o. Dziecko urodzone w kraju rozwiniêtym spo¿ywa od 30 do 50 razy wiêcej wody ni¿ dziecko z kraju rozwijaj±cego siê.
-
Wed³ug najbardziej pesymistycznych prognoz, do roku 2050, siedem miliardów ludzi w 60 krajach bêdzie cierpieæ z powodu niedoboru wody. Wed³ug optymistycznych prognoz, bêd± to dwa miliardy w 48 krajach. Wynik zale¿y od takich czynników jak wzrost populacji i czynników politycznych.
-
Zgodnie z raportem, wzrost niedoboru wody na ¶wiecie bêdzie w 20% wynikiem zmian klimatycznych. Podczas, gdy w rejonach wilgotnych zwiêkszy siê ilo¶æ opadów, w rejonach zagro¿onych susz±, a nawet na niektórych obszarach tropikalnych i subtropikalnych opady bêd± rzadsze i nieregularne. Wzrost zanieczyszczeñ i temperatury wody spowoduje pogorszenie jako¶ci wody pitnej.
O raporcie
-
Raport o Gospodarce Wodnej na ¦wiecie - Woda dla Ludzi, Woda dla ¯ycia - jest najbardziej wyczerpuj±cym i aktualnym przegl±dem stanu zasobów wodnych.
-
Raport zosta³ zaprezentowany w przeddzieñ ¦wiatowego Forum Wody (Kioto, Japonia, 16-23 marca).
-
W pracach nad raportem po raz pierwszy wziê³a udzia³ ka¿da agencja i komisja ONZ zajmuj±ca siê zagadnieniami zwi±zanymi z wod±. Wszystkie te instytucje wspólnie monitorowa³y postêpy w nastêpuj±cych dziedzinach dotycz±cych gospodarki wodnej: zdrowie, ¿ywno¶æ, ekosystemy, miasta, przemys³, energia, czynniki ryzyka, ekonomia, dzielenie zasobów i polityka.
-
23 partnerów ONZ tworzy wspólnie Program Oceny Zasobów Wodnych na ¦wiecie (WWAP - World Water Assessment Programme), którego sekretariat prowadzony jest przez UNESCO.
-
Raport szczegó³owo analizuje ka¿de wa¿ne zagadnienie zwi±zane z u¿yciem i zarz±dzaniem wod± - od rozwoju miast do ewentualnego zagro¿enia wybuchem wojen o wodê. Ka¿dy z tych problemów ma wspólne pod³o¿e: kryzys wodny - którego przejawem mo¿e byæ liczba umieraj±cych dzieci b±d¼ zanieczyszczone rzeki - jest wynikiem parali¿u w³adz i braku politycznej woli w kierunku w³a¶ciwego zarz±dzania zasobami wodnymi.
-
G³ówn± przyczyna kryzysu s± nieodpowiednie podej¶cie i z³e nawyki.
-
Bierno¶æ najwy¿szych w³adz i brak ogólnego zrozumienia skali problemu uniemo¿liwiaj± podjêcie dzia³añ zaradczych w stosownym czasie.
-
Najwiêkszym wyzwaniem w skali globalnej jest nak³onienie w³adz do wdro¿enia zmian w dziedzinie gospodarki wodnej. Specjali¶ci od zagadnieñ wodnych powinni czê¶ciej braæ pod uwagê kwestie spo³eczne, ekonomiczne i polityczne, natomiast politycy musz± byæ lepiej zorientowani w problematyce zasobów wodnych. W przeciwnym razie, zamiast konkretnych dzia³añ, dalej bêdziemy mieli do czynienia z polityczn± retoryk± i górnolotnymi obietnicami.
-
Przedmiotem analizy raportu s± metody walki z niedoborem wody w poszczególnych krajach - zarówno te efektywne, jak i nieefektywne. Poprzez Program Oceny Zasobów Wodnych na ¦wiecie, raport ma stworzyæ dla ONZ bazê ustalonych metod, danych i wska¼ników wed³ug których przeprowadzany bêdzie monitoring oraz opracowywane raporty o ¶wiatowych zasobach wodnych.
-
Wyznaczono kilka celów dla poprawy zarz±dzania zasobami wodnymi, jednak zgodnie z raportem: "niewiele z nich zosta³o osi±gniêtych".
-
Raport zawiera listê 180 krajów i obszarów uszeregowanych pod wzglêdem ilo¶ci wody przypadaj±cej na jednego mieszkañca. W zestawieniu wziêto pod uwagê wody powierzchniowe, gruntowe i wg³êbne.
-
Najubo¿sze zasoby wody posiada Kuwejt (gdzie rocznie na jednego mieszkañca przypada 10 m3 wody), drugie miejsce zajmuje Rejon Gazy (52 m3 ), Zjednoczone Emiraty Arabskie (58 m3), Wyspy Bahama (66 m3), Katar (94 m3), Malediwy (103 m3), Libia (113 m3), Arabia Saudyjska (118 m3), Malta (129 m3) oraz Singapur (149 m3).
-
Kraje o najbogatszych zasobach wodnych (wy³±czaj±c Grenlandiê i Alaskê) to: Gujana Francuska (812,121 m3 wody rocznie na jednego mieszkañca), Islandia (609,319 m3), Gujana (316,698 m3), Surinam (292,566 m3), Kongo (275,679 m3), Papua Nowa Gwinea (166,563 m3), Gabon (133,333 m3), Wyspy Salomona (100,000 m3), Kanada (94,353 m3) oraz Nowa Zelandia (86,554 m3).
Zanieczyszczenia
-
Do rzek, jezior i strumieni wp³ywa ka¿dego dnia oko³o dwóch milionów ton ¶cieków.
-
Jeden litr ¶cieków zanieczyszcza oko³o o¶miu litrów czystej wody.
-
Szacuje siê, ¿e ilo¶æ zanieczyszczonej wody na ¶wiecie wynosi 12,00 km3. To wiêcej ni¿ ³±czna ilo¶æ wody z dziesiêciu najwiêkszych dorzeczy ¶wiata.
-
Je¶li stopieñ zanieczyszczeñ bêdzie siê zwiêksza³ wraz ze wzrostem populacji, do roku 2050 ¶wiat utraci 18,000 km3 czystej wody - liczba ta przewy¿sza dziewiêciokrotnie ilo¶æ wody stosowanej corocznie do irygacji na ca³ym ¶wiecie, a w³a¶nie irygacja poch³ania najwiêksz± ilo¶æ zasobów wody.
-
70 % zu¿ywanej na ¶wiecie wody poch³ania irygacja. Na drugim miejscu stoi przemys³ zu¿ywaj±cy 22 % wody i odbiorcy indywidualni - 8%.
-
Raport zawiera listê 122-ów krajów uszeregowanych pod wzglêdem jako¶ci wody, a tak¿e ich mo¿liwo¶ci i podejmowanych wysi³ków na rzecz poprawy sytuacji (patrz wykres). Najgorsze notowania otrzyma³a Belgia ze wzglêdu na niewielkie zasoby oraz nisk± jako¶æ wód gruntowych, a tak¿e za du¿y stopieñ zanieczyszczeñ przemys³owych i niewydolny system oczyszczania ¶cieków. Kolejne miejsca zajê³y Maroko, Indie, Jordania, Sudan, Nigeria, Burkina Faso, Burundi, Republika ¦rodkowej Afryki i Rwanda.
-
Listê krajów o zasobach wody najwy¿szej jako¶ci otwiera Finlandia. Zaraz za ni± plasuj± siê Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Japonia, Norwegia, Rosja, Korea Po³udniowa, Szwecja i Francja.
-
"Oko³o 50% populacji w krajach rozwijaj±cych siê korzysta z zanieczyszczonej wody" - stwierdza raport. Najbardziej zanieczyszczone s± azjatyckie rzeki - ilo¶æ bakterii pochodz±cych ze ¶cieków trzykrotnie przewy¿sza w nich ¶redni± ¶wiatow±. Ponadto, woda w tych rzekach zawiera 20 razy wiêcej o³owiu ni¿ wody w rzekach krajów uprzemys³owionych.
Zdrowie i gospodarka
-
Ka¿dego dnia, sze¶æ tysiêcy ludzi, g³ównie dzieci poni¿ej piêciu lat, umiera na choroby biegunkowe.
-
Ponad 2,2 miliona ludzi umiera co roku na choroby powsta³e w wyniku picia zanieczyszczonej wody i z³ych warunków sanitarnych.
-
Równie¿ choroby roznoszone przez wodê zbieraj± obfite ¿niwo: ka¿dego roku, oko³o miliona ludzi umiera na malariê, a ponad 200 milionów cierpi na schistostomatozê, znan± równie¿ jako bilharcjozê.
-
Aby osi±gn±æ Milenijne Cele Rozwoju (MDG-Millennium Development Goals), nale¿y do roku 2015 usprawniæ dostêp do wody pitnej dla 1,5 miliarda ludzi. Oznacza to, ¿e w latach 2000-2015 nale¿a³oby pomóc kolejnym stu milionom ludzi rocznie (274 tysi±com dziennie).
-
Polepszenie warunków sanitarnych wydaje siê jeszcze bardziej nierealne. Nale¿a³oby usprawniæ dostêp do urz±dzeñ sanitarnych dla kolejnych 1,9 miliarda ludzi, co oznacza, ¿e w latach 200-2015 nale¿a³oby pomóc 125 milionom obywateli rocznie (342 tysi±com dziennie). Raport stwierdza, ¿e przeszkod± w tworzeniu odpowiednich warunków sanitarnych s± nie tylko problemy natury logistycznej i finansowej, ale równie¿ czynniki kulturowe.
-
Raport zak³ada, ¿e gdyby utrzymaæ obecny poziom inwestycji, mo¿na by zrealizowaæ, lub zbli¿yæ siê do realizacji wyznaczonych celów we wszystkich regionach ¶wiata oprócz Afryki subsaharyjskiej. Lecz "w ogólnym ujêciu, Azja potrzebuje wiêcej inwestycji ni¿ Afryka, Ameryka £aciñska i Karaiby razem wziête." Szacuje siê, ¿e koszt pierwszych interwencji wyniós³by oko³o 12,6 miliarda dolarów.
-
Raport nakre¶la kierunki dyskusji w dziedzinie wyceny wody i prywatyzacji. "Choæ zaanga¿owanie sektora prywatnego w zarz±dzanie zasobami wodnymi wydaje siê niezbêdne" - czytamy w podsumowaniu raportu - "powinien on spe³niaæ rolê finansowego katalizatora , ale nie jest to warunek niezbêdny. Kontrolê nad zasobami wodnymi powinny sprawowaæ w³adze i u¿ytkownicy."
-
Raport podkre¶la tak¿e, i¿ jakakolwiek prywatyzacja b±d¼ plan wyceny wody powinny uwzglêdniaæ ochronê najubo¿szych. "Niepokojem napawa fakt, ¿e ludzie najubo¿si, którzy maj± ograniczony dostêp do wody, p³ac± za ni± najwiêcej". Z zestawienia do³±czonego do raportu dowiadujemy siê na przyk³ad, ¿e choæ mieszkañcy Delhi maj±cy dostêp do wody z kranu p³ac± tylko jednego centa za metr sze¶cienny wody, to uliczni handlarze wod± ¿±daj± od najubo¿szych $ 4,89 za metr sze¶cienny. W Vientiane (Laos ) handlarze pobieraj± $ 14,68 za metr sze¶cienny, podczas gdy miejska op³ata za wodê wynosi 11 centów za metr sze¶cienny.
Rolnictwo
-
Raport informuje, ¿e z g³odu umiera codziennie oko³o 25 tysiêcy ludzi, a 815 milionów cierpi z niedo¿ywienia: 777 milionów w krajach rozwijaj±cych siê, 27 milionów w krajach w okresie transformacji i 11 milionów w krajach uprzemys³owionych.
-
Raport stwierdza, ¿e pomimo "rekordowo niskich cen ¿ywno¶ci, nast±pi³o spowolnienie spadku liczby osób niedo¿ywionych".
-
W Deklaracji Milenijnej (2000), spo³eczno¶æ miêdzynarodowa zobowi±za³a siê zredukowaæ do roku 2015 liczbê g³oduj±cych o po³owê. Jednak wed³ug nowych ustaleñ przedstawionych w raporcie, istnieje prawdopodobieñstwo, i¿ cel ten nie zostanie osi±gniêty przed rokiem 2030. W poprzednich wyliczeniach nie uwzglêdniono ró¿nicy pomiêdzy uprawami nawadnianymi sztucznie i w sposób naturalny (opady deszczu). Uwzglêdnienie tej ró¿nicy pozwoli³o stworzyæ bardziej precyzyjne wyliczenia dotycz±ce ilo¶ci wody wymaganej do produkcji ¿ywno¶ci w dniu obecnym i w przysz³o¶ci.
-
Zgodnie z owymi wyliczeniami, do roku 2030 nawodnionych zostanie kolejnych 45 milionów hektarów ziemi w krajach rozwijaj±cych siê (gdzie przyrost populacji jest najwiêkszy). Gleba nadaj±ca siê do nawadniania wykorzystana zostanie mniej wiêcej w 60%. Bêdzie to wymaga³o zwiêkszenia ilo¶ci wody stosowanej do irygacji o 14 %.
-
Ze 170 krajów i terytoriów uwzglêdnionych w zestawieniu, 20 wykorzystuje ponad 40% swoich odnawialnych zasobów wodnych w celach nawadniania1. "Przekroczenie tego poziomu bêdzie wymaga³o od rzeczonych krajów podjêcia bolesnych decyzji w kwestii podzia³u zasobów wodnych pomiêdzy wsie i miasta" - stwierdza raport. Kolejnych 16 krajów2. wykorzystuje 20% swoich zasobów wodnych w celach irygacyjnych "co nieuchronnie grozi wyst±pieniem niedoboru wody. Do roku 2030 Azja po³udniowa osi±gnie poziom 40%, a wschodnia i pó³nocna Afryka co najmniej 58%."
-
Z kolei Afryka subsaharyjska, Ameryka £aciñska i wschodnia Azja nie zbli¿± siê raczej do poziomu krytycznego. Najwiêksza ekspansja rolnictwa wyst±pi w tych regionach w ci±gu najbli¿szych trzydziestu lat.
-
Najwiêkszym wyzwaniem jest podniesienie wydajno¶ci w gospodarowaniu gleb± i zasobami wodnymi. Nawadnianie jest ca³kowicie niewydajne - niemal 60% wody ulega zmarnotrawieniu. Szacuje siê, ¿e w tej dziedzinie nast±pi najwy¿ej czteroprocentowa poprawa. Nale¿y koniecznie usprawniæ finansowanie nowoczesnych technologii i promowaæ lepsze metody zarz±dzania.
-
Odnotowano równie¿ postêpy: w latach 1962-96, plony zbo¿a z hektara zwiêkszy³a siê z 1,4 tony do 2,8 tony. Oznacza to, i¿ do produkcji takiej samej ilo¶ci zbo¿a wystarcza obecnie mniej ni¿ po³owa obszarów uprawnych.
Oczekuje siê, ¿e do 2030 roku 80% przyrostu produkcji rolnej bêdzie wynikiem zwiêkszonych plonów, wiêkszej ró¿norodno¶ci upraw i krótszych okresów ugorowania ziemi.
-
"Do roku 2050 mo¿na by zlikwidowaæ problem g³odu na ¶wiecie." - stwierdza raport. "To, ¿e 815 milionów ludzi cierpi obecnie z niedo¿ywienia nie wynika z braku odpowiednich mocy produkcyjnych przemys³u ¿ywieniowego, lecz z uwarunkowañ spo³ecznych, gospodarczych i ekonomicznych, które nierzadko przyczyniaj± siê do wzrostu poziomu ubóstwa."
-
Wykorzystanie oczyszczonych ¶cieków mog³oby z³agodziæ kryzys wodny. W krajach uprzemys³owionych stanowi± one 10% wody u¿ywanej do irygacji - warto¶æ ta mo¿e byæ jeszcze wiêksza. Przy odpowiednim zastosowaniu, oczyszczona woda mo¿e poprawiæ wydajno¶æ gleby.
-
¶wiatowa spo³eczno¶æ coraz lepiej siê od¿ywia. W roku 1965 przeciêtny mieszkaniec kraju rozwijaj±cego siê spo¿ywa³ dziennie 2054 kcal. W 1998 warto¶æ ta wzros³a do 2681 kcal dziennie.
-
Pastwiska i pola uprawne zajmuj± 37% powierzchni ca³ego globu.
-
Oko³o 10% nawadnianych obszarów na ¶wiecie zosta³o zniszczonych poprzez nasycenie gruntu wod± i zasolenie powsta³e w wyniku stosowania z³ych metod irygacji i odwadniania.
Ekologia
-
Przewiduje siê, ¿e do roku 2025 ilo¶æ wody zmniejszy siê o 50% w krajach rozwijaj±cych siê i o 18% w krajach uprzemys³owionych - stwierdza raport. "Wp³yw tego procesu na ¶wiatowe ekosystemy mo¿e dramatycznie pogorszyæ obecn± sytuacjê..."
-
Rosn±ce zapotrzebowanie na wodê doprowadzi³o do zapêtlonego procesu: wyczerpywanie i zanieczyszczanie zasobów wodnych rzek, jezior i ¶rodowisk podmok³ych prowadzi do niszczenia ekosystemów, które odgrywaj± zasadnicz± rolê w oczyszczaniu i dostarczaniu s³odkiej wody.
-
40% akwenów wodnych poddanych badaniom w Stanach Zjednoczonych nie zosta³o dopuszczonych do celów rekreacyjnych w zwi±zku z zanieczyszczeniem sk³adnikami organicznymi, metalami i nawozami. Ponadto raport podaje, ¿e tylko piêæ z piêædziesiêciu piêciu europejskich rzek spe³nia standardy czysto¶ci. W Azji, wszystkie rzeki przep³ywaj±ce przez miasta s± bardzo zanieczyszczone. 60% z 227 najwiêkszych rzek ¶wiata uleg³o powa¿nemu rozcz³onkowaniu poprzez tamy, zawracanie biegu i kana³y co prowadzi do degradacji ekosystemów.
-
Raport podaje, ¿e 24% ssaków i 12% ptaków, których naturalnym ¶rodowiskiem s± wody ¶ródl±dowe zagro¿one jest wyginiêciem. Od koñca XIX wieku wyginê³o od 34 do 80 gatunków ryb. Od 1970 roku wyginê³o sze¶æ gatunków. Szczegó³owym badaniom poddano oko³o 10% gatunków ryb z ca³ego ¶wiata, w tym wiêkszo¶æ z wód ¶ródl±dowych. Z tej grupy wyginiêciem zagro¿onych jest jedna trzecia.
Konflikty i wspó³praca miêdzynarodowa
-
Pojawiaj± siê ostatnio twierdzenia, ¿e wzrastaj±ce zapotrzebowanie na wodê mo¿e doprowadziæ do konfliktów zbrojnych. Dane zaprezentowane w raporcie zaprzeczaj± tej tezie. Choæ niedobór wody zaostrzy konflikty miêdzy pañstwami, nie ma podstaw s±dziæ, i¿ sytuacja ta doprowadzi do konfliktów zbrojnych na wielk± skalê.
-
Raport przytacza wyniki analiz ka¿dej interakcji jaka zasz³a w ci±gu ostatnich 50 lat pomiêdzy dwoma b±d¼ wiêcej pañstwami i która dotyczy³a problematyki wodnej. Z ogólnej liczby 1831 interakcji, zdecydowana wiêkszo¶æ, bo a¿ 1228 przybra³a charakter wspó³pracy. Podpisano oko³o dwustu uk³adów reguluj±cych podzia³ zasobów wodnych i budowê tam.
-
Dosz³o do 507 konfliktów. Tylko w trzydziestu siedmiu przypadkach dosz³o do u¿ycia przemocy, z czego dwadzie¶cia jeden konfliktów przybra³o formê akcji zbrojnej (osiemna¶cie pomiêdzy Izraelem i s±siaduj±cymi krajami).
-
Na ¶wiecie znajduje siê 261 miêdzynarodowych dorzeczy wspólnych dla 145 krajów. Oko³o jednej trzeciej dorzeczy dzielonych jest przez wiêcej ni¿ dwa kraje, a dziewiêtna¶cie przez piêæ lub wiêcej. Z raportu wynika, ¿e wiele krajów Afryki, Azji Wschodniej i pó³nocnej czê¶ci Ameryki £aciñskiej uzale¿niona jest w³a¶nie od dzielonych zasobów wodnych, sk±d czerpi± ponad po³owê swoich zapasów wody.
-
Choæ wiele uwagi po¶wiêca siê rzekom na ca³ym ¶wiecie, nie docenia siê znaczenia wód gruntowych (tzw. formacji wodono¶nych), mimo ¿e stanowi± one wielki rezerwuar wody wysokiej jako¶ci (oko³o 23,400,000 km3 w porównaniu z 42,800 km3 rzek). Wielu przywódców nie zdaje sobie nawet sprawy, ¿e ich pañstwa dziel± wody gruntowe z s±siadami. Raport przedstawia wstêpne ustalenia, które maj± byæ punktem wyj¶ciowym dla inicjatywy ONZ maj±cej na celu stworzenie ¶wiatowej mapy oraz spisu wód gruntowych.
-
Raport zawiera te¿ opracowan± po raz pierwszy mapê wód gruntowych. Formacje wodono¶ne stanowi± a¿ 98% dostêpnych zapasów wód. Ka¿dego roku, pobiera siê z nich od 600 do 700 km3 wody, co jak podaje raport, zaspakaja oko³o 50% potrzeb spo¿ywczych, 40% przemys³owych i 20% rolniczych. Proporcje te ró¿ni± siê w zale¿no¶ci od kraju i przedstawione s± na oddzielnym wykresie.
Miasta
-
"Miasta pozbawione us³ug komunalnych i infrastruktury wodnej nale¿± do najgro¼niejszych ¶rodowisk na ¶wiecie," - czytamy w raporcie. Z zestawienia porównawczego 116 miast wynika, ¿e najni¿szy poziom us³ug komunalnych wystêpuje w miastach afrykañskich, gdzie zaledwie 18% gospodarstw domowych zaopatrzone jest w odp³yw ¶cieków. W Azji jest to 40%.
-
"Biedota miejska pierwsza pada ofiar± chorób zwi±zanych ze z³ymi warunkami sanitarnymi i wystêpowaniem powodzi. Wzrasta te¿ ilo¶æ zachorowañ na malariê, która sta³a siê istn± plag± w wielu miastach" - stwierdza raport. Na przyk³ad w po³udniowej Azji, komary z gatunku anopheles stephensi zaadaptowa³y siê do ¿ycia w zbiornikach na wodê.
-
"W trosce o zdrowie spo³eczeñstwa" - czytamy w raporcie - "lepiej jest zapewniæ ca³ej miejskiej populacji dostêp do ujêæ wody w promieniu piêædziesiêciu metrów od domu ni¿ instalowaæ krany w domach najbogatszych, którzy stanowi± tylko 20% populacji miasta."
-
Raport wyja¶nia dlaczego w³a¶nie w miastach, a nie na obszarach wiejskich nale¿y najpierw stworzyæ odpowiedni± infrastrukturê. Po pierwsze ze wzglêdu na ni¿sze koszty: obszary miejskie góruj± nad wiejskimi ekonomi± skali i odleg³o¶ciami. Po drugie, miasta s± bogatsze ni¿ wsie, co pozwala na pobieranie op³at za dostarczanie wody. Po trzecie" "miasta to nie tylko ludzie i inicjatywy gospodarcze, ale tak¿e odpady."
Zu¿ycie wody przez przemys³
-
22% wody zu¿ywanej na ca³ej ¶wiecie trafia do celów przemys³owych: 59% w krajach o wysokim dochodzie i 8% w krajach o niskim dochodzie. Raport przewiduje, ¿e do 2025 roku ¶rednia zu¿ycia zwiêkszy siê do 24%, kiedy to przemys³ bêdzie wykorzystywaæ 1170 km3 wody rocznie.
-
Od 200 do 500 ton ciê¿kich metali, rozpuszczalników, toksyn i innych odpadów przemys³owych trafia co roku do wód. Ponad 80% gro¼nych odpadów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów uprzemys³owionych.
Ryzyko wystêpowania kataklizmów
-
Raport podkre¶la potrzebê redukcji ryzyka jako integralnej czê¶ci zarz±dzania zasobami wodnymi.
-
O ile liczba katastrof geofizycznych, takich jak trzêsienia ziemi b±d¼ osuwanie siê gleby, utrzymuje siê na sta³ym poziomie, o tyle ilo¶æ kataklizmów zwi±zanych z wod± (susze i powodzie) podwoi³a siê od 1996 roku.
-
W ci±gu ostatniej dekady, ofiarami kataklizmów pad³o 650.000 ludzi. 90% straci³o ¿ycie wskutek powodzi i susz. 35% tych kataklizmów mia³o miejsce w Azji, 29% w Afryce, 20% na terenie obu Ameryk, 13% w Europie, za¶ reszta na obszarze Oceanii.
Energia
-
Energia wodna to najwa¿niejsze i szeroko wykorzystywane odnawialne ¼ród³o, z którego w 2001 roku powsta³o 19% energii elektrycznej na ca³ym ¶wiecie.
-
Kraje uprzemys³owione wykorzystuj± oko³o 70% swojego potencja³u energetycznego, tymczasem kraje rozwijaj±ce siê tyko 15%.
-
Najwiêkszym producentem (energii elektrycznej pochodz±cej z elektrowni wodnych) jest Kanada. Kolejne miejsca zajmuj± Stanu Zjednoczone i Brazylia. Ameryka £aciñska, Indie i Chiny posiadaj± wiele niewykorzystanych ¼róde³ energii wodnej.
-
"Wykorzystuj±c po³owê tego potencja³u, mo¿na by zredukowaæ emisjê gazów cieplarnianych o 13% "- stwierdza raport, wskazuj±c jednocze¶nie na negatywne skutki budowy tam, do których nale¿± migracje ludno¶ci i degradacja ¶rodowiska (wyniszczanie ró¿norodno¶ci biologicznej i obszarów podmok³ych).
¦wiatowy Portal Wodny
-
Program Oceny Zasobów Wodnych na ¦wiecie (World Water Assessment Programme) we wspó³pracy z innymi partnerami pracuje nad stworzeniem ¦wiatowego Portalu Wodnego, którego celem jest stworzenie dostêpu do wszelkich informacji o wodzie dla polityków, managerów, fachowców i szerokiej spo³eczno¶ci.
-
Przed stworzeniem ¶wiatowego portalu uruchomiono portal prototypowy dla obu Ameryk, aby przetestowaæ najbardziej efektywne metody wymiany informacji pomiêdzy lokalnymi, narodowymi i regionalnymi organizacjami wodnymi: The Water Portal of the Americas http://www.waterportal-americas.org
-
Bahrain (147%), Egipt (93%), Iran (49%), Irak (52%), Izrael (78%), Jordania (86%), Kuwejt (1000%), Kirgistan (46%), Libia (854%), Oman (125%), Katar (398%), Arabia Saudyjska (643%), Sudan (56%), Syria (72%), Tad¿ykistan (69%), Tunezja (50%), Turkmenistan (97%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (1021%), Uzbekistan (108%), Jemen (151%). Olbrzymie proporcje ¶wiadcz± o uzale¿nieniu od nieodnawialnych zasobów, takich jak woda kopalna i odsalana.
-
Afganistan (35%), Algieria (27%), Azerbejd¿an (38%), Barbados (23%), Cypr (22%), Indie (31%), Kazachstan (26%), Liban (24%), Malta (28%), Maroko (39%), Somalia (24%), Afryka Po³udniowa (20%), Hiszpania (22%), Sri Lanka (23%), Swaziland (28%)
Materia³ przygotowany przez O¶rodek Informacji ONZ, marzec 2003 r.
|