ROK 2003 - Miêdzynarodowy Rok S³odkiej Wody
Woda: kwestia ¿ycia lub ¶mierci
Ponad miliard ludzi na ¶wiecie ma problemy ze sta³ym zaopatrzeniem w czyst± wodê, a ponad 2,4 miliarda - czyli ponad 1/3 ludno¶ci ¶wiata - nie ma dostêpu do pe³nej bazy sanitarnej. Taki stan rzeczy ma katastrofalne skutki:
· ponad 2,2 miliona ludzi (g³ównie mieszkañców krajów rozwijaj±cych siê) umiera ka¿dego roku na choroby spowodowane zanieczyszczeniami wody i z³ymi warunkami sanitarnymi;
· 6.000 dzieci umiera ka¿dego dnia na choroby, którym mo¿na zapobiec dziêki poprawie jako¶ci wody i warunków sanitarnych;
· na wspomniane powy¿ej choroby zapada rocznie ponad 250 milionów ludzi.
Dostêp do wody i urz±dzeñ sanitarnych, od którego zale¿y dobrobyt i rozwój ludzko¶ci, sta³ siê dla miêdzynarodowej spo³eczno¶ci kwesti± wielkiej wagi. Aby podkre¶liæ znaczenie natychmiastowych dzia³añ w tej dziedzinie, Narody Zjednoczone proklamowa³y rok 2003 Miêdzynarodowym Rokiem S³odkiej Wody.
Mimo, ¿e s³odka woda jest cz³owiekowi niezbêdna do ¿ycia, jej zasoby s± nierównomiernie roz³o¿one. Woda pokrywa 70% powierzchni naszego globu, ale s± to w wiêkszo¶ci morza i oceany - 97,5%. Pozosta³± czê¶æ - 2,5% - pokrywaj± zasoby s³odkiej wody, z tym ¿e 3 tej powierzchni przypada na tak zwane lodowe czapy.
Wprawdzie wiêkszo¶æ regionów na ¶wiecie nadal dysponuje zasobami wody, które pozwalaj± w pe³ni zaspokoiæ potrzeby ich mieszkañców, ale ca³y ¶wiat musi nauczyæ siê racjonalnie gospodarowaæ źród³ami wody i stosowaæ odpowiednie metody jej u¿ytkowania. Dzisiejszy ¶wiat w du¿ym stopniu marnuje lub nieefektywnie wykorzystuje s³odk± wodê, a tempo odtwarzania jej zasobów przez naturê nie nad±¿a za rosn±cym popytem. Co prawda rywalizacja o dostêp do wody jest potencjalnym źród³em konfliktów, ale historia dowodzi, ¿e dzielenie siê zasobami wody mo¿e byæ tak¿e czynnikiem sprzyjaj±cym wspó³pracy pomiêdzy zainteresowanymi stronami?
Co mówi statystyka?
- Oko³o 70% zu¿ycia s³odkiej wody na ¶wiecie przypada na rolnictwo. Jednak z powodu niskiej sprawno¶ci systemów irygacyjnych straty wody w tym sektorze siêgaj± a¿ 60%. Decyduje o tym proces parowania wody lub jej wtórny odp³yw do rzek i z³ó¿ wody gruntowej.
- Cofanie siê z³ó¿ wody wykorzystywanej do nawadniania pól zwiêkszy³o siê od 1980 o oko³o 60%.
- Oko³o 40% ludno¶ci ¶wiata ¿yje obecnie w warunkach umiarkowanego lub du¿ego niedoboru s³odkiej wody. Szacunki wskazuj±, ¿e do 2025 roku w podobnej sytuacji znajdzie siê 2/3 ¶wiatowej populacji, czyli oko³o 5,5 miliarda ludzi.
- Stale ro¶nie powierzchnia terenów, których mieszkañcom brakuje s³odkiej wody. Dotyczy to zw³aszcza pó³nocnej czê¶ci Afryki oraz zachodniej i po³udniowej czê¶ci Azji.
- W ubieg³ym wieku zu¿ycie wody ros³o ponad dwukrotnie szybciej ni¿ liczba ludno¶ci. Ogó³em, spo¿ycie wody wzros³o w XX wieku sze¶ciokrotnie.
- Straty wody spowodowane wyciekami, nielegalnymi przy³±czami do sieci wodoci±gowej i marnotrawstwem wody odpowiadaj± prawie po³owie objêto¶ci wody wykorzystywanej do picia przez mieszkañców krajów rozwijaj±cych siê.
- Oko³o 90% ¶cieków komunalnych i 70% ¶cieków przemys³owych nie przechodzi procesu oczyszczania, co czêsto powoduje ska¿enie wody zdatnej do spo¿ycia.
- Ekosystemy wód ¶ródl±dowych uleg³y powa¿nej degradacji. Zniknê³a z powierzchni Ziemi prawie po³owa obszarów bagiennych i mokrade³. Podobny los spotka³ ponad 20% spo¶ród 10.000 gatunków ¿yj±cych w s³odkowodnych ekosystemach.
- W takich regionach ¶wiata jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Indie dynamika zu¿ycia wód gruntowych przewy¿sza tempo naturalnego odtwarzania ich zasobów. Konsekwencj± tego stanu rzeczy jest ci±g³e opadania poziomu wód gruntowych w tych krajach. Czêstym zjawiskiem w przypadku niektórych rzek, na przyk³ad Kolorado w zachodniej czê¶ci Stanów Zjednoczonych i ¯ó³tej Rzeki w Chinach, jest ich wysychanie w dolnym biegu.
- W wielu krajach obowi±zek zaopatrywania w wodê rodzin wiejskich spada na barki kobiet i dzieci, które musz± w tym celu przemierzaæ dziennie dziesi±tki kilometrów. Problem braku wody i urz±dzeñ sanitarnych najbardziej zagra¿a zdrowiu kobiet i dziewcz±t.
- Po³owê ³ó¿ek szpitalnych na ¶wiecie zajmuj± nieodmiennie osoby cierpi±ce na choroby spowodowane brakiem czystej wody.
- W latach dziewiêædziesi±tych ubieg³ego wieku 835 milionów mieszkañców krajów rozwijaj±cych siê zyska³o dostêp do nieska¿onej, czystej wody. W tym samym czasie 784 milionów zyska³o dostêp do urz±dzeñ sanitarnych.
Realizacja globalnych celów
W 2000 roku, podczas obrad Milenijnego Szczytu Narodów Zjednoczonych, 147 przywódców zobowi±za³o siê do zmniejszenia o po³owê - do 2015 roku - odsetka ludzi na ¶wiecie, którzy nie maj± dostêpu do nieska¿onej, pitnej wody lub nie maj± ¶rodków, by siê w ni± zaopatrzyæ. Pokrewny cel, czyli zmniejszenie o po³owê - do 2015 roku - odsetka ludzi na ¶wiecie, którzy nie maj± dostêpu do odpowiednich urz±dzeñ sanitarnych, uzgodnili uczestnicy ¦wiatowego Szczytu na temat Zrównowa¿onego Rozwoju, który odby³ siê w Johannesburgu w 2002 roku.
Ocenia siê, ¿e aby zaspokoiæ podstawowe ludzkie potrzeby, kraje rozwijaj±ce siê musz± przeznaczaæ na modernizacjê systemu wodoci±gowych i kanalizacyjnych oko³o 20 miliardów rocznie. Aktualne wydatki na te cele wynosz± oko³o 10 miliardów.
Szacunki dotycz±ce wymaganego poziomu inwestycji infrastrukturalnych w globalnej gospodarce wodnej s± bardzo zró¿nicowane, ale wiêkszo¶æ specjalistów uwa¿a, ¿e obecne nak³ady w wysoko¶ci 70-80 miliardów powinny wzrosn±æ kilkakrotnie. Niektóre źród³a mówi± nawet o kwocie 180 miliardów rocznie.
Wprawdzie nikt nie kwestionuje pilnej potrzeby poprawy efektywno¶ci gospodarki wodnej, ale koncepcje organizacyjno-administracyjne s³u¿±ce realizacji tego celu s± ró¿ne. Niektórzy twierdz±, ¿e dostêp do czystej, pitnej wody i urz±dzeñ sanitarnych nale¿y do katalogu praw cz³owieka i us³ugi gwarantuj±ce korzystanie z tego prawa powinny byæ ¶wiadczone przez s³u¿by pañstwowe. Inni utrzymuj±, ¿e woda jest towarem, a zaopatrywanie ludno¶ci w wodê powinno mieæ na celu maksymaln± oszczêdno¶æ kosztów i, w razie potrzeby, uwzglêdniaæ mechanizmy rynkowe oraz prywatyzacjê niektórych odcinków procesu dostawy wody. Wiele rz±dów realizuje politykê, która stanowi po³±czenie obu stanowisk.
W krajach, dla których poprawa dostêpno¶ci wody i urz±dzeñ sanitarnych jest jednym z kluczowych zadañ, widaæ wyraźny postêp w tej dziedzinie. Na przyk³ad, w Republice Po³udniowej Afryki, w 1994 roku, dostêpu do czystej wody pitnej pozbawionych by³o 14 z 42 milionów mieszkañców tego kraju. Jednak w ci±gu siedmiu lat rz±dowi RPA uda³o siê wyprzedziæ plan i zapewniæ dostêp do wody kolejnym siedmiu milionom ludzi. Je¶li rz±d zrealizuje bie¿±ce cele, Republika Po³udniowej Afryki mo¿e spe³niæ swój zamiar zapewnienia powszechnej dostêpno¶ci czystej, pitnej wody i urz±dzeñ sanitarnych do 2008 roku.
|