światowy szczyt społeczeństwa informacyjnegoGenewa 10 - 12 grudnia 2003 r. Tunis 16 - 18 listopada 2005 r.
|
Obecnie obserwuje się zmianę polegającą na przejściu od społeczeństwa industrialnego do informacyjnego. W przeciwieństwie do osiągnięć rewolucji industrialnej, technologie informacyjne szybko się rozprzestrzeniają i dotyczą każdego człowieka. Rewolucja informacyjna zakładająca ciągły dostęp do wiedzy i technologii, wpływa na styl życia, pracy i nauki. Współzależność telekomunikacji, multimediów i technologii informacyjnych jest siłą napędową w procesie tworzenia nowych produktów i usług oraz wpływa na sposoby prowadzenia biznesu i handlu.
Jednak większość ludzi na świecie nie jest w stanie korzystać z dobrodziejstw rewolucji informacyjnej. Podziały w dostępie do technologii informacyjnych i komunikacyjnych powodują różnice w dostępie do wiedzy, a w konsekwencji przyczyniają się do nowych form analfabetyzmu. Istnieje poważne zagrożenie, że przepaść pomiędzy społecznościami mającymi dostęp do najnowszych technologii informacyjnych, a tymi, które są go pozbawione, spowoduje pogłębianie się różnic pomiędzy bogatymi i biednymi.
Konieczne jest podjęcie konkretnych działań, które zapewnią każdemu udział w procesie wyłaniania się społeczeństwa informacyjnego. Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego stanowić będzie forum współpracy międzynarodowej i przyczyni się do lepszego zrozumienia znaczenia rewolucji informacyjnej. Przede wszystkim jednak umożliwi podjęcie konkretnych zobowiązań i koordynację współpracy w dziedzinie rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych.