Działania
Podążając za decyzją ogłoszenia Międzynarodowego Roku Pustyń i Pustynnienia, Sekretarz Wykonawczy Konwencji z Rio i zarazem przewodniczący obchodów Roku, uznał za priorytet koordynację działań między wszelkimi zainteresowanymi podmiotami. Ma to służyć lepszej realizacji założonych celów i pomóc w osiągnięciu końcowego sukcesu.
W drodze po wodę
Działania międzynarodowe
Działania na szczeblu krajowym wspierane są przez specjalnie powołany dla obchodów Roku komitet. W skład komitetu wchodzą m.in.: Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Międzynarodowy Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Bank Światowy, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Program Wolontariuszy Narodów Zjednoczonych (UNV), Konwencja o Różnorodności Biologicznej, Fundusz Globalnego Środowiska, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Komitet obchodów Roku stworzył listę priorytetów związanych z obchodami Międzynarodowego Roku Pustyń i Pustynnienia. Działania te mają na celu poszerzenie wiedzy ludności całego świata na temat zagrożeń związanych z wysuszaniem gleb.
Sekretarz Wykonawczy Konwencji NZ w sprawie zwalczania pustynnienia, wskazał na wymienione w rezolucji 58/211 działania promujące obchody Roku 2006, m.in.:
- Przygotowanie materiałów informacyjnych i produkcja filmów (dostępnych we wszystkich sześciu językach Narodów Zjednoczonych) promujących Międzynarodowy Rok Pustyń i Pustynnienia, tj.: plakatów, ulotek, specjalistycznej prasy;
- Narody Zjednoczone ogłosiły w marcu 2005 r. konkurs na logo Międzynarodowego Roku Pustyń i Pustynnienia. Uznano to za najlepszy sposób wyrażenia przesłania Roku 2006.
Rachel Fuchs, lat 10, konkurs plastyczny ogłoszony przez
Konwencję NZ w sprawie zwalczania pustynnienia, Bonn, 2005 r.
Po ogłoszeniu konkursu do wiadomości publicznej, do sekretariatu Konwencji Narodów Zjednoczonych dotarło blisko 700 zgłoszeń - liczba ta przeszła najśmielsze oczekiwania. Przesłane prace pochodziły z całego świata, a autorami ich byli m.in.: graficy, artyści, studenci, reprezentanci organizacji pozarządowych. Po dokładnej selekcji i analizie dzieł, ogłoszono zwycięskie logo, które następnie zostało zaprezentowane na trzeciej sesji Komisji Rewizyjnej wdrażającej Konwencję.
Poszczególne agendy ONZ zamierzają:
- FAO
Planuje wdrożyć program podnoszący świadomość zagrożeń wynikających z degradacji gleb suchych. FAO we współpracy z regionalnymi organizacjami rozpoczęła działania związane z obszarami leśnymi wschodniej, południowej i zachodniej części Afryki.
- IFAD
Założył międzyparlamentarną grupę roboczą dla wytyczenia planu realizacji celów Międzynarodowego Roku Pustyń i Pustynnienia. IFAD przygotowuje także prezentację własnych działań na rzecz kobiet żyjących na obszarach pustynnych oraz opracowanie dotyczące działań w ramach Konwencji NZ w sprawie zwalczania pustynnienia.
- Konwencje ONZ
Przedstawiciele Konwencji o różnorodności biologicznej, Konwencji NZ w sprawie zwalczania pustynnienia i Konwencji ramowej NZ o zmianach klimatycznych, planują organizację w 2006 r. wspólnych, regionalnych warsztatów w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Mają one zapoczątkować proces wdrażania programów dotyczących bioróżnorodności oraz gleb suchych i półwilgotnych.
- UNDP
Zachęca kraje do aktywnego działania na rzecz redukcji głodu i ubóstwa na terenach pustynnych. Planuje także przygotowanie publikacji efektów dotychczasowych działań i raportu dotyczącego osiągania Milenijnych Celów Rozwoju na obszarach podlegających procesom wysuszania gleb.
- UNEP
Zaplanował wydać dwa raporty z okazji obchodów Roku 2006. Pierwszy, dotyczący globalnych prognoz dla obszarów pustynnych (GEO-Deserts) ma być opublikowany z okazji Światowego Dnia Środowiska (05.06) i Światowego Dnia Pustynnienia (17.06). Drugi, mówiący o zarządzaniu wysuszonymi glebami wydany będzie we wrześniu bądź październiku 2006 r. Poza tym, UNEP planuje konferencję naukową na temat związku między procesem pustynnienia a realizacją Milenijnych Celów Rozwoju, która odbędzie się we wrześniu lub w październiku w Nairobi.
- UNESCO
We współpracy z sekretariatem Konwencji z Rio i grupą partnerów (m.in.: FAO, UNDP, UNEP, IFAD) planuje konferencję naukową na temat wysuszonych gleb. Odbędzie się ona pod koniec czerwca 2006 r. w Tunezji. Jej główny cel to podsumowanie 50 lat badań nad procesem wysuszania gleb oraz wytyczenie priorytetów na przyszłe lata, umożliwiające osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.
Bazując na sukcesie pierwszej edycji programu edukacyjnego, dotyczącego walki z procesem pustynnienia (przeznaczonego dla dzieci rozpoczynających naukę), UNESCO planuje organizację drugiego cyklu zajęć o podobnej tematyce. Tym razem program kierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych i średnich z obszarów górskich i pustynnych. Patronat nad obiema edycjami przejęła UNESCO we współpracy z sekretariatem Konwencji NZ w sprawie zwalczania pustynnienia.
- UPU ( Powszechny Związek Pocztowy)
W odpowiedzi na wniosek Sekretarza Wykonawczego Konwencji NZ w sprawie zwalczania pustynnienia, UPU zainicjował produkcję znaczków promujących obchody Roku 2006.
Honorowi rzecznicy Międzynarodowego Roku Pustyń i Pustynnienia
Dla podkreślenia międzynarodowego znaczenia obchodów oraz podniesienia ich wizerunku medialnego, sekretariat Konwencji powołał znane osobistości jako rzeczników Roku 2006. Po konsultacjach z Biurem Sekretarza Generalnego zostali nimi: Wangari Maathai, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2004 i Minister Środowiska Kenii oraz Cherif Rahmani, Minister Środowiska Algierii.
Wydmy w Tassili du Hoggar, Algieria
Działania narodowe
Państwa zostały zobowiązane do podjęcia wszelkich możliwych kroków dążących do aktywnej formy uczestnictwa (organizacja konferencji, debat, wystaw, festiwali, konkursów). Każdy z krajów powinien wyznaczyć osobę bądź instytucję odpowiedzialną za koordynację działań. Do tej pory około 20 państw stworzyło komitety krajowe, które podejmują inicjatywy związane z obchodami Roku 2006.