Jak należy postępować, by oceany były w dobrym stanie, a życiu morskiemu nie zagrażały zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne?
Rybak. Timor-Leste
Oceany
Oceany - ich skład chemiczny, prądy, temperatura i organizmy żywe stanowią ekosystem, dzięki któremu na Ziemi mogą żyć ludzie. Morza dostarczają i regulują ilość deszczy i wody pitnej, wpływają na pogodę, klimat, kształtują linię wybrzeża, żywność i tlen, którym oddychamy. w historii ludzkości odgrywały znaczącą rolę w rozwoju handlu i transportu. Rozważne gospodarowanie tym światowym bogactwem jest kluczowym elementem budowania zrównoważonej przyszłości.
Fakty i liczby:
- Oceany pokrywają 3/4 powierzchni Ziemi i gromadzą 97% jej zasobów wodnych. Organizmy żyjące w oceanach stanowią 99% masy wszystkich organizmów żywych planety.
- Ponad 3 miliardy ludzi utrzymuje się z zasobności mórz i bioróżnorodności rejonów przybrzeżnych. Dla mieszkańców krajów rozwijających się połowy są głównym źródłem wyżywienia i uzyskiwania dochodów z działalności handlowej.
- Rynek morski, łącznie z przemysłem związanym z morzem i wybrzeżami, wyceniany jest na 3 tysiące miliardów USD rocznie, co stanowi około 5% globalnego PKB. 63% usług związanych z ekosystemami wiąże się z morzem i rejonami przybrzeżnymi.
- Znamy blisko 200,000 gatunków biologicznych zamieszkujących oceany. Przypuszcza się jednak, że ich liczba sięga milionów.
- Oceany stanowią największe światowe źródło protein - dla ponad 2,6 miliarda ludzi są one głównym źródłem tego białka.
- Ponad 200 milionów ludzi zatrudnionych jest w rybołówstwie morskim.
- Oceany pochłaniają około 30% dwutlenku węgla powstającego w wyniku działalności człowieka, zmniejszając tym samym efekt globalnego ocieplenia.
- 40% oceanów jest poważnie zagrożonych z powodu działalności człowieka - zanieczyszczeń, zmniejszenia populacji ryb, zniszczenia środowiska przybrzeżnego (raf koralowych, mangrowców, alg morskich), wprowadzania inwazyjnych gatunków roślin wodnych.
- Z rafami koralowymi związanych jest wiele usług w zakresie zarządzania ryzykiem w środowisku naturalnym (wartość ok. 189,000 USD/hektar/rok), turystyki (ok. 1 miliona USD/hektar/rok), genetyki i badań nad bioróżnorodnością (ok. 57,000 USD/hektar/rok) oraz rybołówstwa (ok. 3,818 USD/hektar/rok).
- Dotacje przyznawane sektorowi połowów powodują zmniejszenie populacji gatunków i utrudniają działania związane z zachowaniem i odtworzeniem łowisk na świecie. w efekcie zmniejsza się liczba miejsc pracy oraz spadają zyski z połowów morskich - straty szacuje się na 50 miliardów USD rocznie.