Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin została przyjęta 18 grudnia 1990 r. rezolucją 45/158 Zgromadzenia Ogólnego. Konwencja weszła w życie 1 lipca 2003 r. Do dnia dzisiejszego konwencję ratyfikowało 25 państw.
Celem Konwencji jest ochrona wszystkich legalnych i nielegalnych pracowników - migrantów przed wyzyskiem poprzez ustanowienie międzynarodowych standardów w zakresie opieki społecznej, ochrony socjalnej i praw człowieka oraz wynikających z nich obowiązków dla państw wysyłających i przyjmujących migrantów. W szczególności Konwencja ma zapobiegać nielegalnemu i niezgodnemu z przepisami zatrudnianiu migrantów.
Afgański uchodźca przy wypieku pieczywa, obóz w Torbat-e-Jam, Iran. UN Photo# 210771C
Nadzorowaniem realizacji postanowień Konwencji zajmuje się Komitet do Ochrony Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin. Komitet składa się z dziesięciu ekspertów o nieposzlakowanej opinii i potwierdzonej bezstronności, wybranych przez kraje członkowskie zgodnie z procedurą przewidzianą w Konwencji. Do pierwszych wyborów członków Komitetu doszło na spotkaniu państw - sygnatariuszy 11 grudnia 2003 r.
Zobacz także:
Committee on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families
International Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families
|