SZCZYT W JOHANNESBURGU
ZAŁOŻENIA I OCZEKIWANE REZULTATY
Światowy Szczyt Zrównoważonego Rozwoju odbędzie się w dniach 26 sierpnia - 4 września 2002 roku w Johannesburgu. Jest postrzegany jako ogromna szansa na uczynienie kroku w stronę zrównoważonej przyszłości. Zadaniem Szczytu jest podsumowanie globalnych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach i zaproponowanie konkretnych działań służących zarówno poprawie warunków życia ludzi jak i ochronie zasobów naturalnych na świecie, gdzie wraz ze wzrostem populacji rośnie zapotrzebowanie na wodę, żywność, energię i usługi medyczne.
Szczyt nie skupi się tylko na pojedynczych problemach takich jak środowisko czy ubóstwo. Zrównoważony rozwój dotyczy obszaru gdzie działalność ludzka spotyka się ze światem fizycznym. Uczestnicy Szczytu szczególną uwagę poświęcą wyzwaniom dotyczącym rozwoju. Równomierny podział korzyści z globalizacji, ograniczenie ubóstwa z jednej strony i nadmiernej konsumpcji z drugiej, zarządzanie zasobami międzynarodowymi oraz promocja zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji - na tych wyzwaniach skupi się debata w Johannesburgu. W centrum uwagi znajdą się także problemy kontynentu afrykańskiego i krajów rozwijających się położonych na małych wyspach.
Sekretarz Generalny ONZ, Kofi Annan, zidentyfikował pięć kluczowych obszarów, w których Szczyt w Johannesburgu ma szansę być szczególnie skuteczny - woda i urządzenia sanitarne, energia, zdrowie, rolnictwo i bioróżnorodność. WEHAB (Water and sanitatation, Energy, Health, Agriculture, Biodiversity) - ten skrót powinien stać się myślą przewodnią, mantrą, wiążącą się ze Szczytem. Koncentrując się na tych czynnikach, Szczyt może stworzyć ambitny i zarazem możliwy do zrealizowania program praktycznych działań służących zarówno poprawie warunków życia jak i ochronie środowiska naturalnego. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wodzie - na Szczyt w Johannesburgu zaplanowano wstępne rozpoczęcie Międzynarodowego Roku Wody 2003.
Mimo, że ramy prac Szczytu wyznacza Agenda 21, przyjęta na Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska Naturalnego i Rozwoju w Rio de Janeiro, spotkanie w Johannesburgu nie może być traktowane jako druga odsłona Szczytu Ziemi. Bazą dla Światowego Szczytu Zrównoważonego Rozwoju są także Milenijne Cele Rozwoju, Międzynarodowa Konferencja na temat Finansowania Rozwoju w Monterrey czy też ustalenia konferencji WTO w Doha. Tylko uwzględniając wszystkie te dokonania można osiągnąć główny cel - przeniesienie dokonań poprzednich szczytów i konferencji z poziomu deklaracji na poziom czynów.
Z powyższego założenia wyłaniają się trzy główne zadania dla uczestników Szczytu:
- Sformułowanie deklaracji politycznej na najwyższym szczeblu, w której głowy państw i szefowie rządów zobowiążą się do podjęcia działań koniecznych dla wprowadzenia zrównoważonego rozwoju w życie
- Stworzenie planu realizacji, który określi szczegółowo te działania
- Zobowiązanie rządów i wszystkich podmiotów mających udział w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju do współpracy o szerokim zasięgu.
|