Globalna Strategia Zwalczania Terroryzmu
Haya Rashed Al. Khalifa, Przewodnicząca 61. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przemawia podczas oficjalnej prezentacji Globalnej Strategii Zwalczania Terroryzmu, siedziba ONZ, Nowy Jork, 19.09.2006 r.
8 września 2006 roku wszystkie 192 państwa członkowskie ONZ przyjęły Globalną Strategię Zwalczania Terroryzmu. Po raz pierwszy w historii uzgodniono wspólne stanowisko w sprawie zwalczania terroryzmu na szczeblu krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Przyjęcie Globalnej Strategii Zwalczania Terroryzmu wieńczy lata wysiłków i jednocześnie wypełnia zobowiązanie poczynione przez przywódców światowych na Światowym Szczycie we wrześniu 2005 roku. Przy opracowaniu strategii wzięto pod uwagę wiele propozycji i rekomendacji przedstawionych przez byłego Sekretarza Generalnego Kofi Annana. Oficjalne Globalna Strategia Zwalczania Terroryzmu zaprezentowana została 19 września 2006 roku na spotkaniu wysokiego szczebla Zgromadzenia Ogólnego.
Główne założenia strategii
8 września 2006 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Globalną Strategię Zwalczania Terroryzmu. Strategia – w formie rezolucji z załączonym Planem Działania – jest instrumentem wzmacniającym wysiłki w zwalczaniu terroryzmu na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Przyjmując Globalną Strategię Zwalczania Terroryzmu państwa członkowskie po raz pierwszy uzgodniły wspólne strategiczne i operacyjne podejście w walce w terroryzmem.
- Podstawą strategii jest jednoznaczne, bezwarunkowe i silne potępienie terroryzmu we wszelkich jego formach – stosowanego przez kogokolwiek, gdziekolwiek i z jakichkolwiek powodów. Strategia ustanawia konkretne środki, które mają być podejmowane w celu eliminowania przyczyn rozprzestrzeniania się terroryzmu oraz dla wzmacniania indywidualnej i wspólnej zdolności państw i Narodów Zjednoczonych w zapobieganiu i zwalczaniu terroryzmu, chroniąc jednocześnie prawa człowieka i strzegąc rządów prawa.
- Strategia spaja szereg nowych propozycji i wzmacnia działania podejmowane przez państwa członkowskie, system NZ oraz inne międzynarodowe i regionalne instytucje tworzące wspólną platformę współpracy strategicznej.
- Nowe ważne inicjatywy zawarte w Globalnej Strategii Zwalczania Terroryzmu:
- Poprawa spójności i skuteczności dostarczania pomocy technicznej w zwalczaniu terroryzmu aby wszystkie państwa mogły efektywnie odgrywać w niej swoją rolę.
- Organizowanie systemów pomocy dla ofiar terroryzmu i ich rodzin.
- Przeciwdziałanie zagrożeniu bio-terroryzmem poprzez stworzenie jednolitej bazy danych zawierającej informacje na temat przypadków użycia środków biologicznych. Podkreślenie konieczności współpracy najważniejszych instytucji na rzecz dobra publicznego i uniemożliwienie wykorzystania postępu w dziedzinie biotechnologii przez terrorystów lub na użytej jakichkolwiek innych kryminalnych działań.
- Angażowanie społeczeństwa obywatelskiego, organizacji regionalnych i subregionalnych do zwalczania terroryzmu oraz rozwijanie partnerstwa z sektorem prywatnym, by zapobiegać aktom terrorystycznym.
- Opracowanie innowacyjnych środków przeciwdziałania rosnącemu zagrożeniu użycia Internetu przez terrorystów.
- Modernizacja systemów kontroli granicznej i celnej oraz poprawa bezpieczeństwa dokumentów podróży, by zapobiegać przemieszczaniu się terrorystów i przenoszeniu nielegalnych materiałów.
- Wzmacnianie współpracy w dziedzinie zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.
- Strategia jasno stwierdza, że terroryzm nie powinien i nie może być łączony z żadnymi religijnymi, narodowymi, cywilizacyjnymi czy etnicznymi grupami.
- Strategia potwierdza odpowiedzialność państw za odmawianie terrorystom finansowego i operacyjnego schronienia, azylu politycznego oraz pociąganie terrorystów do odpowiedzialności karnej lub zastosowania w stosunku do nich procedury ekstradycyjnej.
- Poprzez przyjęcie strategii Zgromadzenie Ogólne jasno potwierdziło i wzmocniło swoją rolę w zwalczaniu terroryzmu. Wszystkie państwa członkowskie powinny niezwłocznie wdrożyć strategię w życie, by podkreślić niezłomną determinację społeczności międzynarodowej w walce z terroryzmem.