Społeczność międzynarodowa dokonała znacznych postępów w dążeniu do wyciągania ludzi z ubóstwa. Najbardziej wrażliwe narody - kraje najmniej rozwinięte, kraje bez dostępu do morza i małe państwa wyspiarskie – nadal podążają w kierunku ograniczenia ubóstwa. Mimo to, wciąż się utrzymują nierówności i nie wszyscy mają zapewniony równy dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i innych dóbr.
Mimo, że udało się zmniejszyć nierówność dochodową między krajami, to jednak nierówność ta nasiliła się wewnątrz poszczególnych krajów. Coraz bardziej staje się jasne, że sam wzrost gospodarczy nie wystarczy, by obniżyć skalę ubóstwa. Konieczne jest, by każdy człowiek mógł korzystać z inkluzywnego postępu gospodarczego, opartego na trzech filarach zrównoważonego rozwoju - ekonomicznym, społecznym i środowiskowym.
Uwzględnianie potrzeb osób pokrzywdzonych i grup marginalizowanych powinno stać się powszechną zasadą stosowaną w politykach dążących do zmniejszenia nierówności.
Zapraszamy na stronę http://www.unic.un.org.pl/cele-zrownowazonego-rozwoju/cel-10:-zmniejszyc-nierownosci-w-krajach-i-miedzy-krajami, która omawia dziesiąty Cel Zrównoważonego Rozwoju.