"Szczyt w Johannesburgu jest okazją, by nabrać nowej dynamiki w dążeniu do zbudowania bezpiecznej przyszłości. Szczyt musi zjednoczyć świat i doprowadzić do zawiązania globalnych sojuszy w celu realizacji Agendy 21. Jego uczestnicy powinni przekazać przesłanie, że zrównoważony rozwój jest nie tylko koniecznością, ale również wyjątkową okazją do stworzenia trwalszej podstawy funkcjonowania naszych gospodarek i społeczeństw."
Kofi A. Annan
Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych
październik 2001
Szczyt w Johannesburgu zgromadzi dziesiątki tysięcy uczestników i skupi uwagę świata na działaniach mających na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. Oznacza to konieczność stawienia czoła wielu wyzwaniom świata, w którym stale rośnie zapotrzebowanie na żywność, wodę, schronienie, urządzenia sanitarne, usługi zdrowotne i bezpieczeństwo ekonomiczne. Podstawy zrównoważonego rozwoju i działań koniecznych do jego osiągnięcia zostały określone na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro 1992. Dokumentem, który określa kierunek prac jest Agenda 21 - spójny program osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.
W Polsce Agenda 21 jest realizowana od 1994 roku na szczeblu gmin i powiatów. Jest ona najważniejszym sposobem wprowadzenia w życie koncepcji zrównoważonego rozwoju. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju odgrywa istotną rolę we wspieraniu prac polskiego rządu nad prawidłową realizacją Agendy 21 poprzez organizowanie licznych konferencji, seminariów oraz innych form propagowania idei zrównoważonego rozwoju.