Biuro Łącznika Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Krajowe Centrum ds. AIDS zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się 20 lipca 2004 r. o godz. 11:00 w siedzibie Ośrodka Informacji ONZ, al. Niepodległości 186, Warszawa.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną:
* ustalenia XV Międzynarodowej Konferencji na temat AIDS w Bangkoku przedstawione przez uczesników: panią Annę Marzec-Bogusławską oraz Ks. Arkadiusza Nowaka
* Raport Światowej Organizacji Zdrowia o Stanie Zdrowia na Świecie 2004
Prawdopodobnie jesteśmy bliscy osiągnięcia punktu, który może okazać się zwrotnym dla dziejów współczesnej pandemii, jaką jest AIDS. Najistotniejszym przekazem zawartym w Raporcie jest to, iż właśnie teraz społeczność międzynarodowa ma jedyną w swoim rodzaju szansę na zmianę biegu historii i losu przyszłych pokoleń. Możemy teraz otworzyć drzwi i przejść do świata nowych standardów zdrowia dla wszystkich ludzi. Walka z HIV jest jednym z najważniejszych zadań dla władz na najbliższe lata. Konieczne jest stworzenie spójnej strategii łączącej zapobieganie, leczenie, opiekę i długoterminowe wsparcie osób żyjących z HIV i chorych na AIDS. W krajach rozwijających się leczenie jest praktycznie niedostępne: 6 milionów ludzi umrze w niedalekiej przyszłości, jeśli nie podda się ich leczeniu (zaledwie 400 tysięcy chorych leczono w 2003 roku). WHO wraz ze swymi partnerami ogłosiło, że przepaść istniejąca między systemami zdrowotnymi w różnych krajach jest zagrożeniem na miarę światową. Dla jej zlikwidowania wdrożono program zapewniający do końca 2005 roku terapię antyretrowirusową dla 3 milionów zakażonych. Organizacje międzynarodowe, rządy, ale także sektor prywatny wraz ze społecznościami lokalnymi powinny połączyć swe siły, by wzmocnić systemy zdrowotne. Raport ilustrowany jest wstrząsającymi fotografiami ofiar epidemii.
W konferencji udział wezmą:
Anna Marzec-Bogusławska
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa:
Krajowe Centrum ds. AIDS tel.: (+48 22) 3317777, e-mail: aids@aids.gov.pl ; lub
Światowa Organizacja Zdrowia w Polsce, tel.: (+48 22) 6359496 e-mail: paulina.miskiewicz@who.un.org.pl