W Somalii, położonej w rejonie Rogu Afryki, panuje największa od 20 lat katastrofa humanitarna. Jest ona spowodowana długotrwałą suszą i mniejszymi niż zazwyczaj plonami oraz bardzo dużym wzrostem cen żywności. Polityczna destabilizacja państwa oraz toczące się od początku lat 90. walki pomiędzy klanami potęgują kryzys humanitarny. Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd nie sprawuje realnej władzy.
W lipcu i sierpniu 2011 roku Mark Bowden, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej, ogłosił klęskę głodu w kilku południowych i centralnych regionach Somalii. 3,7 miliona osób, czyli prawie połowa populacji kraju, potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Ponadto, wzrosła zarówno liczba uchodźców, jak i osób wewnętrznie przesiedlonych. Skutki kryzysu są odczuwalne w całym regionie, gdyż dziennie kilka tysięcy Somalijczyków szuka schronienia w sąsiednich państwach, zwłaszcza w Kenii i Etiopii.
Zapraszamy na nową stronę poświęconej Somalii, która ukazuje genezę somalijskiej wojny domowej oraz próby znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu. Przedstawia zaangażowanie i działalność humanitarną społeczności międzynarodowej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym przemówienie Sekretarza Generalnego ONZ na temat sytuacji w Somalii. Na stronie znajdują się także dane na temat kryzysu żywnościowego i humanitarnego oraz informacje o funduszach pomocowych.
Zobacz:
Somalia
www.unic.un.org.pl/swiatowe_kryzysy/somalia.php