16 grudnia 2002 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliło, iż rok 2004 będzie obchodzony jako Międzynarodowy Rok Ryżu (rezolucja 57/168). Inicjatywa została przedstawiona przez delegację Filipin. Poparły ją 43 inne kraje. Realizację projektu powierzono Organizacji NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO).
Ryż jest w wielu kulturach symbolem życia, płodności i obfitości. Ma ogromne znaczenie dla ludzkości. Jest podstawowym pożywieniem dla ponad połowy ludności na świecie. Rocznie konsumuje się od 100 do 240 kg ryżu na osobę. Uprawia się go na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Dla ponad miliarda gospodarstw domowych w Azji, Afryce i obu Amerykach ryż jest źródłem pożywienia, zatrudnienia i zarobków.
Międzynarodowy Rok Ryżu promuje postęp w dziedzinie produkcji, dystrybucji i przetwórstwa ryżu. Poprawa efektywności upraw i zwiększenie plonów przyczyni się do zmniejszenia głodu i ubóstwa, do lepszego życia przyszłych pokoleń. Obchody Międzynarodowego Roku Ryżu to szansa realizacji celów wymienionych w Deklaracji Milenijnej ONZ ogłoszonej w 2000 r. Wzywają one do wyeliminowania skrajnego ubóstwa i głodu. Podkreślają istotne znaczenie rolnictwa w ochronie środowiska, zapewnianiu bezpieczeństwa żywności oraz łagodzeniu skutków nędzy.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej obchodom Międzynarodowego Roku Ryżu. Zawiera ona informacje dotyczące celów, strategii działania i oczekiwanych rezultatów. Ponadto na stronie znajdują się opracowania na temat znaczenia uprawy i przetwórstwa ryżu we współczesnym świecie.