Obchody Międzynarodowego Roku Planety Ziemi mają zwrócić uwagę na stan naszej planety oraz przyczynić się do rozpowszechnienia wiedzy na jej temat, po to by życie na Ziemi było bezpieczniejsze i zdrowsze dla naszych dzieci i wnuków. Hasło Roku „Nauka o Ziemi dla Społeczeństwa” wiąże się z zapewnieniem lepszego i bardziej efektywnego wykorzystania przez społeczeństwa wiedzy zgromadzonej przez 400,000 światowych badaczy Ziemi. Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa ten Rok za istotny w realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz w promowaniu ochrony właściwego korzystania z zasobów naturalnych. Celem Roku jest także łagodzenie, zapobieganie i ograniczenie skutków katastrof naturalnych.
Ogłoszenie Międzynarodowego Roku Planety Ziemi jest wspólną inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO), Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (United Nations Environment Programme – UNEP) oraz Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (International Union of Geological Sciences – IUGS). Dwunastu partnerów założycielskich, 26 partnerów stowarzyszonych i wciąż rosnąca liczba międzynarodowych organizacji partnerskich ze wszystkich kontynentów i reprezentujących wszystkie wiodące wspólnoty zajmujące się nauką o Ziemi, wyraziły chęć zaangażowania się w tę inicjatywę. Rok ten wspiera politycznie 191 państw członkowskich ONZ.
W ramach Międzynarodowego Roku Planety Ziemi realizowany jest program naukowy i promocyjny. O finansowanie programów zwrócono się z prośbą do przemysłu, fundacji i rządów państw na całym świecie. Program naukowy obejmuje 10 obszernych, społecznie istotnych i multidyscyplinarnych dziedzin takich jak: zdrowie, klimat, wody gruntowe, ocean, gleby, wnętrze Ziemi, metropolie, zagrożenia, zasoby naturalne i życie. Broszurka na każdy z tych tematów jest dostępna do wydruku i może być pobrana z oficjalnej strony Roku (http://www.yearofplanetearth.org/index.html). Naukowcy ze wszystkich krajów świata są zachęcani do współpracy w zakresie poszczególnych dziedzin.
Więcej informacji:
International Year of Planet Earth 2007-2009
http://www.yearofplanetearth.org/index.html
Resolution adopted by the General Assembly, A/RES/60/192, International Year of Planet Earth, 2008
http://www.un.org/Depts/dhl/resguide/r60.htm