Od 1992 roku ONZ skupia uwagę na wyzwaniach stojących przed małymi, rozwijającymi się państwami wyspiarskimi (Small Island Developing States - SIDS). Problemy, z którymi borykają się te państwa są związane z ich niewielką powierzchnią, położeniem geograficznym, dużą odległością od światowych rynków i wysokim stopniem narażenia na kryzysy gospodarcze, a także na klęski żywiołowe. Ponadto państwa te charakteryzują się ograniczonymi zasobami ludzkimi i naturalnymi. Badania agendy Narodów Zjednoczonych UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) wykazały, że wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na sytuację ekonomiczną państw SIDS. Szacuje się, że ich gospodarka jest o 30 procent bardziej zagrożona w porównaniu do innych krajów rozwijających się.
Kraje SIDS potrzebują zróżnicowanego i wyspecjalizowanego wsparcia społeczności międzynarodowej, ukierunkowanego na dywersyfikację gospodarek, budowanie odporności na klęski żywiołowe oraz efektywne zarządzanie ryzykiem. Działania te mają zmniejszyć narażenie krajów wyspiarskich na ewentualne kryzysy. Żadne państwo SIDS nie jest w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie, mimo że stanowią one główne wyzwania, z którymi muszą się mierzyć.
Nieoficjalna lista państw SIDS
Nie istnieją sprecyzowane kryteria, na podstawie których można zaklasyfikować państwa do grupy małych, rozwijających się państw wyspiarskich. UNCTAD - agenda Narodów Zjednoczonych, która jest najbardziej zaangażowana w kwestię małych, rozwijających się państw wyspiarskich, na swoje własne potrzeby utworzyła nieoficjalną listę SIDS, na której znajduje się 29 państw. Są to: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Dominika, Fidżi, Grenada, Jamajka, Kiribati, Komory, Malediwy, Mikronezja, Mauritius, Nauru, Palau, Papua Nowa Gwinea, Samoa, Seszele, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Timor Wschodni, Tonga, Trynidad i Tobago, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wyspy Zielonego Przylądka.
Rola Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD)
UNCTAD zajmuje się rozwojem krajów, w tym handlu międzynarodowego, który jest głównym motorem rozwoju. Dokonuje analiz i udziela rekomendacji rządom państw w zakresie rozwoju ekonomicznego danego kraju. UNCTAD udziela również konkretnej pomocy krajom rozwijającym się.
UNCTAD zwraca uwagę na dwie istotne kwestie, które powinny być podjęte w ramach Międzynarodowego Roku Małych, Rozwijających się Państw Wyspiarskich:
- określenie międzynarodowych działań pomocowych, ukierunkowanych na potrzeby państw SIDS
- przyjęcie kryteriów i definicji państw należących do grupy SIDS oraz ustanowienie ich statusu. Działania te ułatwią potencjalnym partnerom udzielania pomocy konkretnym państwom.
Ogłaszając Międzynarodowy Rok Małych, Rozwijających się Państw Wyspiarskich, Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło uwagę na konieczność opracowania nowych i skutecznych rozwiązań, pozwalających sprostać największym wyzwaniom, z którymi mierzą się państwa SIDS. UNCTAD zaznacza, że musi nastąpić przełom w podejściu społeczności międzynarodowej do długotrwałych problemów państw wyspiarskich. Państwa SIDS potrzebują natychmiastowej pomocy, aby uchronić swoje rynki przed marginalizacją w światowej gospodarce.
Rezolucje ONZ w sprawie SIDS
W rezolucji A/RES/65/2 przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne we wrześniu 2010 roku oraz E/2011/44 przyjętej przez Radę Gospodarczą i Społeczną w grudniu 2011 roku, wezwano do „rozważenia, jakie ulepszenia i dodatkowe kroki są potrzebne, aby skutecznie wyeliminować skutki zagrożeń, z jakimi borykają się małe, rozwijające się państwa wyspiarskie oraz zaplanowania działań w zakresie potrzeb rozwojowych.”
Trzecia Międzynarodowa Konferencja na temat Małych, Rozwijających się Państw Wyspiarskich
Trzecia Międzynarodowa Konferencja na temat Małych, Rozwijających się Państw Wyspiarskich odbędzie się w dniach 1 - 4 września 2014 roku w mieście Apia na wyspie Samoa. Konferencja ma skupić uwagę świata na zagrożeniach, z którymi borykają się państwa SIDS.
Myślą przewodnią Trzeciej Międzynarodowej Konferencji na temat Małych, Rozwijających się Państw Wyspiarskich jest „Zrównoważony rozwój małych, rozwijających się państw wyspiarskich poprzez budowanie rzeczywistych i trwałych partnerstw”.
Podczas konferencji uczestnicy skupią się nad obecnymi wyzwaniami stojącymi przed państwami SIDS oraz środkami potrzebnymi do zniwelowania ich skutków. Dokonają oni oceny dotychczasowego postępu, a także określą obszary wymagające dalszych prac i omówią kolejne niezbędne działania. Ustalą również priorytety zrównoważonego rozwoju państw SIDS, które zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu globalnej agendy rozwoju po 2015 roku.
|
Czy wiesz, że…
Obecnie do grupy małych, rozwijających się państw wyspiarskich zalicza się 32 państwa z trzech regionów geograficznych: Afryki, Oceanu Indyjskiego i Morza Południowochińskiego; rejonu Karaibów oraz Pacyfiku.
Region Afryki, Oceanu Indyjskiego i Morza Południowochińskiego: Gwinea Bissau, Komory, Malediwy, Mauritius, Seszele, Singapur, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wyspy Zielonego Przylądka.
Karaiby: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gujana, Haiti, Jamajka, Kuba, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Surinam oraz Trynidad i Tobago.
Region Pacyfiku: Fidżi, Kiribati, Mikronezja, Nauru, Niue, Palau, Papua Nowa Gwinea, Samoa, Timor-Leste, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Cooka, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona.
Łączna populacja tych 32 państw wyspiarskich wynosi 63,2 miliona mieszkańców, natomiast ich łączny Produkt Krajowy Brutto to około 575,3 miliarda dolarów. Choć państwa te mają ze sobą wiele wspólnego, warunki życia w nich różnią się znacznie. Roczny PKB per capita w Singapurze to około 51,000 dolarów, a na Komorach 830 dolarów.
Ekonomia
Gospodarka małych, rozwijających się państw wyspiarskich jest nierozerwalnie związana z oceanami i morzami, które je otaczają. Singapur, na przykład, czerpie korzyści ze swojego strategicznego położenia geograficznego, które ma ogromne znaczenie w światowym systemie handlu. Inne kraje wyspiarskie, jak Wyspy Marshalla i Tuvalu, polegają na swoich zasobach morskich.
Dla państw wyspiarskich z regionu Pacyfiku, połów tuńczyka stanowi ponad 10 procent ich PKB. Na niektórych wyspach eksport tych ryb stanowi ponad 50 procent eksportu krajowego. Z kolei na Samoa i Fidżi około 30 procent PKB uzyskuje się z palm kokosowych, ich owoców oraz produktów wytworzonych z nich. Dla większości rolników z tych wysp kokosy stanowią jedyne źródło utrzymania.
Korzyści płynące z raf koralowych szacuje się na około 375 miliardów rocznie. Z kolei rybołówstwo morskie zapewnia mieszkańcom wysp główne źródło protein.
Turystyka jest istotnym sektorem ekonomii dla większości małych rozwijających się państw wyspiarskich. Przychody z turystyki stanowią około 30 procent ich rocznego PKB. Dla porównania – średnia światowa wynosi około 5 procent. Region Karaibów, na przykład, odwiedza rocznie ponad 21 milionów turystów.
Wyspy są domem dla wielu różnych ekosystemów - od lasów górskich po mokradła. Dostarczają one pożywienie, świeżą wodę, drewno, włókna, lekarstwa, paliwa naturalne oraz inne ważne surowce, dzięki którym mieszkańcy wysp są w stanie się utrzymywać. Ekosystemy te są ściśle powiązane z zarobkami, ekonomią oraz kulturą mieszkańców wysp.
Środowisko
Wody terytorialne Wysp Cooka rozciągają się na prawie 2 miliony kilometrów kwadratowych i są największym na świecie sanktuarium dla rekinów i wielorybów.
Małe wyspy charakteryzują się niezwykle bogatą różnorodnością biologiczną. Są domem dla wielu różnych gatunków, których nie sposób znaleźć nigdzie indziej na świecie. Na Seszelach żyje wiele gatunków ptaków, endemicznych gadów oraz gigantycznych żółwi Aldabra. Z kolei Kiribati zamieszkują rzadkie ptaki morskie oraz kraby palmowe, a jej plaże są miejscem lęgu żółwi morskich.
Niestety, wiele z tych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Z 724 zarejestrowanych przypadków wyginięć gatunków zwierząt, ponad połowa zniknęła na przestrzeni ostatnich czterystu lat. 90 procent gatunków ptaków, które uznano za wymarłe, zamieszkiwały właśnie małe wyspy.
Wyspy są skarbnicą informacji genetycznej, która jest zapisem milionów lat ewolucji. Dziś bioróżnorodność tych wysp ma niezwykłą wartość nie tylko dla ich mieszkańców, lecz dla całej ludzkości.
Zmiany klimatyczne
Chociaż wpływ małych, rozwijających się państw wyspiarskich na zmianę klimatu jest znikomy, to właśnie one odczuwają tę zmianę najbardziej. Zwłaszcza dotkliwie odczuwają rosnący poziom morza, który zalewa wyspy i skutkuje stratami terytorialnymi, ekonomicznymi oraz ogranicza źródła utrzymania dla mieszkańców wysp. 50 centymetrowy wzrost poziomu morza oznacza zalanie 60 procent terytorium Grenady. Metrowy wzrost wody pociągnąłby za sobą całkowite zatopienie Malediwów. Co więcej - zmiany klimatyczne powodują blaknięcie koralowców, przyczyniając się do nieodwracalnych zmian w środowisku oraz strat ekonomicznych.
Rozwój społeczny
Na Malediwach, Haiti czy Komorach, odnotowano postęp w ograniczeniu śmiertelności dzieci, jednak w dalszym ciągu wskaźnik ten jest wysoki.
Wraz z urbanizacją i wzrostem konsumpcji, odsetek niedożywionych mieszkańców państw wyspiarskich ulega zmniejszeniu. Jednakże zależność od przetworzonej żywności spowodowała wzrost wskaźnika otyłości, chorób serca oraz cukrzycy wśród mieszkańców państw SIDS.
Choć ogólny wskaźnik analfabetyzmu wśród mieszkańców państw SIDS obniżył się, w dalszym ciągu pozostaje on wysoki na Haiti, w Papui Nowej Gwinei czy Belize. Ponadto wysoki stopień emigracji wykształconej części społeczeństwa państw wyspiarskich jest jednym z głównych problemów hamujący rozwój społeczny państw SIDS.
Kultura
W małych, rozwijających się państwach wyspiarskich znajduje się 28 obiektów światowego dziedzictwa. Pomimo swojej niewielkiej powierzchni, państwa wyspiarskie są ogromnie zróżnicowane pod względem kultury i rdzennych języków.
Małe, rozwijające się państwa wyspiarskie wzbogaciły świat o nowe gatunki muzyczne: reggae, zouk, mambo, danzon, bouyon, calypso, soca, reggaeton czy punta. Wielu sławnych artystów pochodzi z małych wysp: Bob Marley, Harry Belafonte z Jamajki; Compay Segundo, Omara Portuondo, Celia Cruz z Kuby; Tito Puente z Portoryko; Rihanna z Barbados oraz Nicki Minaj z Trynidadu i Tobago.
|
Zobacz również:
Światowy Dzień Środowiska - Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ (5 czerwca 2014 r.) www.unic.un.org.pl/aktualnosci/18,2574,,2014,/
International Year on Small Island Developing States 2014 www.un.org/en/events/islands2014/
Third International Conference on Small Island Developing States www.sids2014.org/index.php?menu=32
|