10 lat temu, 7 kwietnia w Rwandzie rozpoczęły się zajścia na tle etnicznym pomiędzy plemionami Tutsi i Hutu, w których zginęło około 800 tysięcy ludzi. Systematyczna masakra mężczyzn, kobiet i dzieci trwała około 100 dni i odbywała się na oczach społeczności międzynarodowej. W tym czasie na terenie Rwandy stacjonowała misja pokojowa ONZ - UNAMIR. Jej mandat nie przewidywał możliwości zapobiegania ludobójstwu.
Obecnie na wokandzie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy rozpatrywane są sprawy głównych organizatorów ludobójstwa.
Sekretarz Generalny ONZ zaapelował do wszystkich państw członkowskich ONZ, aby 7 kwietnia o godzinie 12:00 w południe czasu lokalnego uczciły minutą ciszy pamięć ofiar ludobójstwa. Tego dnia na całym świecie organizacje pozarządowe, szkoły oraz media będą informować o masakrze, do jakiej doszło w Rwandzie trwającej od kwietnia do sierpnia 1994 roku.
Główne uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa w Rwandzie w 1994 odbędą się w Kigali, Nowym Jorku oraz w Genewie. Podczas corocznej sesji Komisji Praw Człowieka w Genewie, Sekretarz Generalny ONZ przedstawi plan zapobiegania kolejnym aktom ludobójstwa. Plan przewiduje powołanie specjalnego wysłannika lub doradcy Sekretarza Generalnego ONZ do spraw ludobójstwa, oraz Komitetu do spraw Zapobiegania Ludobójstwu. Będzie on rozpatrywać okresowe raporty oraz udzielać rekomendacji do dalszego działania.
Dokument przygotowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie