Kiedy i gdzie odbędzie się Szczyt Klimatyczny?
Szczyt Klimatyczny odbędzie się 23 września 2014 r. w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku.
Dlaczego Szczyt odbywa się w tym roku?
Poszczególne państwa są zgodne, że świat potrzebuje nowego, wiążącego, znaczącego, uniwersalnego i prawomocnego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych, które ma być osiągnięte w 2015 r. Chcąc zmobilizować państwa do wykazania się większą aktywnością i wolą polityczną, Sekretarz Generalny ONZ już teraz zwołuje Szczyt Klimatyczny.
Jaki będzie przebieg Szczytu Klimatycznego?
Szczyt Klimatyczny będzie się różnił od wcześniejszych szczytów. Skupi się wokół konkretnych działań związanych ze zmianami klimatu. Ceremonia otwarcia odbędzie się na forum Zgromadzenia Ogólnego. Podczas zgromadzenia plenarnego przywódcy państw i rządów omówią działania, jakie zostały podjęte w poszczególnych krajach. W ramach Platform Działania odbędą się spotkania, podczas których zostaną przedstawione nowe inicjatywy podejmowane w najważniejszych dziedzinach. Przedstawiciele rządów, biznesu i organizacji społeczeństwa obywatelskiego zbiorą się, by wspólnie wypracować nowe rozwiązania. Podczas sesji tematycznych prowadzone będą dyskusje na temat prowadzonych polityk krajowych i najlepszych praktyk w zakresie krytycznych kwestii dotyczących zmian klimatu. Szczyt zakończy się podsumowaniem wygłoszonym przez Sekretarza Generalnego ONZ, po czym nastąpi występ muzyczny.
Czy Szczyt jest częścią klimatycznego procesu negocjacyjnego?
Szczyt nie jest częścią procesu negocjacyjnego Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC) i żadne negocjacje nie będą prowadzone podczas jego trwania. Jednakże, Szczyt ma na celu zwiększenie woli politycznej i chęci do podjęcia działań, co może wpłynąć pomyślnie na wynik negocjacji prowadzonych w ramach UNFCCC.
Jakie rezultaty przyniesie Szczyt?
Należy się spodziewać, że podczas Szczytu przywódcy rządów, przedstawiciele biznesu, sektora finansowego i społeczeństwa obywatelskiego przedłożą inicjatywy w sprawie zwalczania zmian klimatycznych. Zostaną one ogłoszone podczas całodniowych konferencji prasowych, jak również wymienione w przemówieniu Sekretarza Generalnego ONZ podsumowującym Szczyt.
Jakiego rodzaju inicjatywy mogą zostać zgłoszone podczas Szczytu?
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon zaprosił światowych przywódców na Szczyt Klimatyczny by przedstawili śmiałe plany, które będą realizowane w poszczególnych państwach. Oczekuje się, że zostaną również zgłoszone wielostronowe inicjatywy o dużym potencjale, umożliwiające realizację ambitnych działań w wielu krajach. Inicjatywy te podejmowane przez rządy państw, sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie mogą dotyczyć tak istotnych obszarów jak: finansowanie walki ze zmianami klimatu; efektywność energetyczna; energia odnawialna; środki adaptacyjne; odporność i redukcja ryzyka katastrofy; rolnictwo i gospodarka leśna; miasta; transport; zanieczyszczenie powietrza.
Jakie są osiągnięcia konferencji wysokiego szczebla "Abu Dhabi Ascent"?
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon oraz Minister Stanu i Specjalny Wysłannik ds. Energii i Zmian Klimatu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dr Sultan Al Jaber, zorganizowali konferencję wysokiego szczebla, która odbyła się w dniach 4 - 5 maja. Celem konferencji było nabranie rozpędu przed Szczytem Klimatycznym do podjęcia konkretnych działań.
W dwudniowej konferencji zwanej “Abu Dhabi Ascent” udział wzięło 1000 uczestników, w tym ministrowie, liderzy sektora finansów, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. Dyskutowali oni o obecnych i nowych inicjatywach oraz partnerstwach, które powstały, by wspólnie zwalczać zmiany klimatyczne.
Kto może uczestniczyć w Szczycie Klimatycznym?
Do udziału w Szczycie zostaną zaproszeni przedstawiciele rządów państw, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. W ramach Tygodnia Klimatycznego, w dniach 22 – 28 września odbędzie się wiele towarzyszących wydarzeń otwartych dla publiczności.
W Szczycie mogą uczestniczyć tylko zaproszone strony, lecz pomiędzy 22 a 28 września odbędzie się wiele różnych wydarzeń towarzyszących. Informacje o imprezach można znaleźć na stronie Tygodnia Klimatycznego: www.climateweeknyc.org
W jaki sposób biznes może uczestniczyć w Szczycie Klimatycznym?
Udziałem liderów sektora prywatnego i przemysłowego zajmuje się program NZ „Global Compact”. Informacje na temat roli biznesu w zwalczaniu zmian klimatycznych można znaleźć na stronach www.unglobalcompact.org, www.caringforclimate.org lub poprzez kontakt e-mailowy caring4climate@un.org