Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Mowie Nienawiści
18 czerwca 2024 r.
Mowa nienawiści jest dziś wymierzona w wiele różnych grup, często ze względu na rasę, pochodzenie etniczne, religię, przekonania lub przynależność polityczną. W ostatnich miesiącach zaobserwowano wzrost antysemickiej i antymuzułmańskiej mowy nienawiści w internecie oraz w publicznych komentarzach wpływowych przywódców. Mowa nienawiści może być wykorzystywana przeciwko kobietom, uchodźcom, migrantom, osobom transpłciowym i mniejszościom. Jest ona masowo wzmacniana przez platformy internetowe i narzędzia cyfrowe, które umożliwiają jej rozprzestrzenianie się ponad granicami i kulturami.
Zgodnie z prawem międzynarodowym państwa mają obowiązek zapobiegania i zwalczania podżegania do nienawiści oraz promowania różnorodności, wzajemnego zrozumienia i solidarności. Kraje muszą wspierać i realizować te zobowiązania, zapewniając jednocześnie, że podejmowane przez nie środki chronią wolność słowa, a także zapewniają ochronę mniejszościom oraz innym społecznościom.
Strategia i plan działania Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie mowy nienawiści określa ramy walki zarówno z przyczynami, jak i skutkami tego zjawiska. ONZ przygotowuje obecnie Globalne Zasady dotyczące Rzetelności Informacji, które mają służyć jako wytyczne dla osób podejmujących decyzje w tych kwestiach.
Młodzi ludzie są najbardziej narażeni na mowę nienawiści, zwłaszcza w internecie, dlatego muszą być częścią tego rozwiązania. Udział młodych ludzi, w szczególności dziewcząt i młodych kobiet, młodzieży rdzennej, ze wspólnot należących do mniejszości i ze środowisk LGBTIQ oraz młodych osób z niepełnosprawnościami, jest kluczowy dla stworzenia przestrzeni publicznej i internetowej wolnej od mowy nienawiści.
Rządy, władze lokalne, przywódcy religijni, liderzy biznesu i społeczności mają obowiązek inwestować w środki promujące tolerancję, różnorodność i integrację oraz zwalczać mowę nienawiści we wszystkich jej formach.
Świętując Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści, dążmy wspólnie do promowania edukacji w zakresie praw człowieka, angażowania młodych ludzi w demokratyczne procesy decyzyjne i przeciwdziałania nietolerancji, dyskryminacji, uprzedzeniom i stereotypom, gdziekolwiek się one pojawią.
2024-06-18