Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego stwarza okazję do zastanowienia się nad wyzwaniami stojącymi przed ludźmi cierpiącymi na poważne choroby psychiczne, a także nad sposobami poprawy jakości ich życia. Tegoroczne obchody skupiają się wokół chorych na schizofrenię oraz ich rodzin i przyjaciół, którzy na co dzień służą im pomocą.
Na całym świecie na schizofrenię cierpi około 21 milionów osób; choroba ta zaburza percepcję, postrzeganie, zachowanie i emocje. Tam, gdzie opieka zdrowotna i społeczna nie zapewnia należytej opieki nad chorymi na schizofrenię i inne poważne choroby psychiczne, chorzy zostają zepchnięci na margines społeczeństwa. Często są to osoby bezrobotne i bezdomne.
Osoby cierpiące na poważne choroby psychiczne, takie jak schizofrenia, umierają średnio o 10 do 25 lat wcześniej niż pozostała część społeczeństwa. Przyczyną jest niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, uboga dieta i brak aktywności fizycznej. Jednak można to zmienić. Schizofrenię można leczyć - ta choroba nie jest dożywotnim wyrokiem skazującym na izolację i słabe zdrowie fizyczne. Objęcie odpowiednią opieką medyczną zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, oraz stałe monitorowanie oraz wsparcie psychologiczne i społeczne może mieć decydujące znaczenie dla stanu chorego. Społeczeństwo musi być świadome, że chorzy na schizofrenię i inne poważne choroby psychiczne mają takie same prawa, jak reszta społeczeństwa, a także zasługują na zrozumienie i wsparcie.
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego wzywam wszystkich związanych z opieką zdrowotną i społeczną do zapewnienia chorym możliwości zdobycia wykształcenia, zatrudnienia i dachu nad głową. Zachęcam służbę zdrowia do zwiększenia opieki nad chorymi i udzielenia wsparcia dla inicjatywy budowy sieci pomocy dla chorych i ich opiekunów. Namawiam cierpiących na schizofrenię do poddawania się regularnym badaniom i szukania porad w zakresie prowadzenia zdrowego trybu życia. Wspólnie możemy wszystkim chorym na schizofrenię i inne poważne choroby psychiczne dać nadzieję i zapewnić poczucie godności.