„Ziemia jest przyszłością - uchrońmy ją przed zmianami klimatycznymi”
Degradacja gleby powodowana przez zmiany klimatyczne stanowi zagrożenie nie tylko dla źródeł utrzymania ludzi, lecz także dla pokoju i stabilizacji na świecie. Coraz częściej można zaobserwować narastające konflikty pomiędzy hodowcami a rolnikami produkującymi żywność na własne potrzeby, którzy rywalizują o najlepsze gatunkowo gleby. Konflikty narastają również pomiędzy społecznościami walczącymi o coraz trudniej dostępne zasoby wodne. Obecnie obserwujemy wahania globalnego rynku żywności, które są wyraźnym symptomem braku poczucia bezpieczeństwa oraz wewnętrznych przesiedleń i masowych migracji.
Podczas gdy degradacja gleby jest najsilniej odczuwalna na terenach pustynnych, w rzeczywistości około 80 procent tego procesu zachodzi na pozostałych obszarach. Ziemie ulegające degradacji są źródłem utrzymania dla ponad 1, 5 mld ludzi, z których większość to drobni rolnicy. Zmiany klimatyczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ich produktywności. W wielu regionach obserwuje się zmniejszenie zasobów słodkiej wody, przemieszczanie upraw oraz obniżenie plonów.
Ekstremalne i nieprzewidywalne warunki pogodowe prawdopodobnie będą w coraz większym stopniu wpływały na produkcję żywności na całym świecie. Wraz ze wzrostem populacji na świecie pojawiła się pilna potrzeba, abyśmy pracowali na rzecz zachowania i ochrony wszystkich terenów uprawnych oraz społeczeństw, które są od nich zależne. Musimy zarządzać zasobami glebowymi w sposób zrównoważony, tak aby uniknąć ich dalszej degradacji, jednocześnie przywracając im jakość. Istnieje możliwość przywrócenia do prawidłowego stanu i rekultywacji ponad 2 miliardów hektarów ziemi na świecie. Powinniśmy zainicjować działania, które przyspieszą regenerację tych terenów.
Regeneracja obszarów ulegających degradacji przyniesie nam liczne korzyści. Możemy odwrócić najgorsze skutki zmian klimatycznych, zwiększyć produkcję żywności i złagodzić rywalizację o zasoby. Możemy także zachować najważniejsze funkcje ekosystemu, takie jak retencja wodna, która chroni nas przed powodziami i suszami. Wszechstronne działania zakrojone na szeroką skalę mogą przyczynić się do regeneracji zasobów glebowych, a tym samym do stworzenia nowych miejsc pracy i możliwości rozwoju biznesu, dzięki którym społeczeństwo będzie mogło nie tylko przetrwać ale również rozkwitnąć.
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem brzmi: „Ziemia jest przyszłością - uchrońmy ją przed zmianami klimatycznymi”. To jest możliwe, udowodniły to społeczeństwa Burkina Faso, Nigru i Mali regenerując ponad 5 milionów hektarów zdegradowanych gleb. Niech te i inne przykłady będą dla nas inspiracją. Chrońmy i pielęgnujmy gleby dla nas samych i przyszłych pokoleń.