Podczas ubiegłorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Malarią ubolewaliśmy nad tym, że z powodu tej choroby, co 45 sekund umiera dziecko. W tym roku zdołaliśmy zmniejszyć umieralność na malarię. Fakt, że co minutę umiera jedno dziecko pozostaje olbrzymią tragedią, jednak ocalenie wielu istnień dzięki międzynarodowym interwencjom napawa optymizmem.
Obecnie coraz więcej dzieci bezpiecznie usypia pod moskitierami i coraz więcej rodzin gromadzi się w pomieszczeniach zabezpieczonych przed komarami. Coraz więcej grup społecznych posiada dostęp do testów antymalarycznych i coraz więcej pacjentów otrzymuje lekarstwa potrzebne do wyzdrowienia.
Powstała globalna koalicja, która zastosowała sprawdzone strategie, takie jak dostarczanie długotrwałych siatek owadobójczych, środków w sprayu do używania w pomieszczeniach, szybkich testów diagnostycznych i leków antymalarycznych dla zagrożonej ludności.
To niezwykłe partnerstwo skupia rządy państw, instytucje międzynarodowe, donatorów, naukowców, korporacje, filantropistów, różne organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz pojedyncze osoby.
Ich działania pozwoliły na uratowanie życia ponad milion istnień ludzkich. Od 2000 roku wskaźnik umieralności na malarię zmniejszył się o ponad jedną czwartą w skali globalnej. W samej Afryce wskaźnik ten zmalał o ponad jedną trzecią.
Teraz nadszedł czas na dokonanie jeszcze większego postępu. Osiągnięcie stanu ‘zero zgonów na malarię’ jest jednym z kluczowych priorytetów, jaki umieściłem w planie działania na kolejne pięć lat.
W naszym świecie obfitującym we wszelkie dobra nie ma żadnego usprawiedliwienia dla niepodejmowania mądrych i tanich inwestycji w walkę z malarią. Szybki test diagnostyczny kosztuje około 50 centów, zestaw leków antymalarycznych około 1 dolara. Na moskitierę, która przez okres trzech lat może chronić jednocześnie kilkoro dzieci należy wydać około 5 dolarów amerykańskich.
To nie są duże sumy. Mogą one zostać jeszcze pomniejszone, jeśli sfinansujemy badania nad lepszymi rozwiązaniami. Dziś dążymy do zapobiegania umieralności na malarię, jednak musimy inwestować w antymalaryczne środki nowej generacji zwalczające wrastającą odporność na leki i kontynuować wysiłki, aby otrzymać szczepionkę. Musimy lepiej koordynować działania związane z przeprowadzaniem testów, leczeniem i wykrywaniem tej choroby.
Podczas tegorocznych obchodów światowego Dnia Walki z Malarią zobowiążmy się wszyscy do zwiększenia funduszy o brakujące 3, 2 milionów dolarów amerykańskich, w celu osiągnięcia i utrzymania powszechnej opieki zdrowotnej w Afryce do roku 2015. Naszym ostatecznym zamierzeniem jest pokonanie tej choroby.