Gruźlica zaraz po HIV/AIDS jest drugą najbardziej śmiercionośną choroba zakaźną na świecie wśród osób dorosłych. Każdego roku gruźlica zabija 1, 3 miliona osób i powoduje prawie 9 milionów kolejnych zachorowań.
Tragicznym jest fakt, iż gruźlica jest chorobą uleczalną, ale nadal około trzech milionów ludzi na świecie nie otrzymuje potrzebnych im leków. Większość z tych osób to ludzie bardzo biedni. Wielu z nich wywodzi się ze środowisk marginalizowanych takich jak pracownicy migrujący, uchodźcy, wewnętrzni przesiedleńcy, więźniowie, ludność tubylcza i mniejszości etniczne.
Postęp ostatnich lat wykazał, że wspólnymi siłami możemy rozwiązać to zagrożenie. W latach 1995 – 2012 ogólnoświatowe interwencje zdrowotne uratowały życie 22 milionów ludzi
i przyczyniły się do wyleczenia 56 milionów osób cierpiących na gruźlicę.
Aby przyspieszyć rezultaty naszych działań musimy zwiększyć dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz zmobilizować społeczności, prywatne szpitale i placówki medyczne w celu dotarcia z szybką pomocą do jak największej liczby pacjentów. Jednocześnie musimy więcej inwestować w badania, które umożliwią odnalezienie skuteczniejszych narzędzi diagnostycznych, leków i szczepionek.
Każdy, kto choruje na gruźlicę powinien mieć właściwy dostęp do usług medycznych niezbędnych w celu postawienia szybkiej diagnozy oraz zastosowania odpowiedniego leczenia i opieki zdrowotnej. Jest to kwestia sprawiedliwości społecznej. Jest to również kwestia zapewnienia globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, biorąc pod uwagę fakt, że zwiększa się liczba pacjentów z lekooporną gruźlicą. Nawet, gdy pacjenci zostaną zdiagnozowani wielu z nich nie będzie miało dostępu do skutecznego leczenia.·
W Światowym Dniu Walki z Gruźlicą, wzywam do zintensyfikowania globalnej solidarności w celu wyeliminowania tej uleczalnej choroby. Przez troskę i opiekę dla 3 milionów osób na świecie, które nie mają dostępu do tak potrzebnego leczenia, przyczynimy się do budowania lepszej przyszłości dla całej ludzkości.