W Światowym Dniu Uchodźcy pamiętajmy o trudnej sytuacji milionów ludzi na całym świecie, którzy na skutek prześladowań i toczących się konfliktów zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Szacuje się, że w 2014 roku 59,5 milionów osób zostało przymusowo przesiedlonych – to najwyższa liczba w historii. Oznacza to, że obecnie jeden na 122 mieszkańców Ziemi jest uchodźcą, osobą wewnętrznie przesiedloną lub szukającą azylu.
Konflikty trwające w Syrii, Iraku, Ukrainie, Południowym Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej, północno-wschodniej części Nigerii i w niektórych rejonach Pakistanu doprowadziły do zatrważającego przyspieszenia i nasilenia się zjawiska przymusowego przesiedlenia. Każdego dnia w 2014 r. liczba uchodźców, ludzi starających się o azyl i wewnętrznie przesiedlonych powiększała się o kolejne 42 500 osób. Oznacza to czterokrotny wzrost tej liczby na przestrzeni zaledwie czterech lat. Wiele długoletnich konfliktów pozostało nierozwiązanych, a liczba uchodźców, która w ubiegłym roku mogła powrócić do domów, była najniższa od 30 lat. Przeciągające się starania o uzyskanie azylu trwają obecnie około 25 lat.
Rosnąca fala wykorzenionych osób szuka schronienia przed prześladowaniami i przemocą. Wielu z nich nie ma wyboru i często podejmuje niebezpieczną próbę dotarcia do bezpiecznego miejsca. Na Morzu Śródziemnym, wodach Azji Południowo-Wschodniej i w innych miejscach obserwujemy nagły wzrost liczby łodzi z uchodźcami. W obecnych czasach jest niezmiernie ważne by rządy i społeczeństwa na całym świecie opowiedziały się za oferowaniem schronienia i bezpieczeństwa tym, którzy stracili wszystko w wyniku konfliktów i prześladowań. W sytuacji gdy 86 procent uchodźców zamieszkuje kraje rozwijające się, a systemy pomocy humanitarnej są coraz bardziej przeciążone, udzielenie pomocy zarówno przesiedleńcom, jak i krajom przyjmującym, wymaga międzynarodowej solidarności i rozłożenia obciążeń.
Uchodźcy to tacy sami ludzie jak ty i ja. Zanim stali się uchodźcami prowadzili zwyczajne życie, a ich największym marzeniem jest powrót do normalnego życia. W Światowym Dniu Uchodźcy przywołajmy nasze człowieczeństwo, tolerancję i różnorodność – otwórzmy serca dla uchodźców na całym świecie.