Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju znana jako Rio+20 podkreśliła, że prawidłowo planowana i zarządzana turystyka może wnieść istotny wkład w zrównoważony rozwój społeczeństw, środowiska i gospodarki. Turystyka jest jednym z największych sektorów gospodarczych świata, co czyni ją szczególnie przydatną w promowaniu rozwoju środowiska i „zielonej gospodarki”. Turystyka oraz związane z nią sektory gospodarki wykorzystują energię i mogą wspierać nasze działania zapobiegające zmianom klimatycznym.
Temat tegorocznych obchodów „Turystyka i Zrównoważona Energia: Napędzanie Zrównoważonego Rozwoju” został wybrany w celu przyspieszenia realizacji celów tegorocznego Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. Setki milionów ludzi na całym świecie uzyskuje dochód pochodzący z działalności związanej z tym energochłonnym sektorem, jakim jest turystyka. Zrównoważona energia umożliwi jednoczesny rozwój turystyki oraz zmniejszenie jej negatywnego wpływu na środowisko.
Wiele przedsiębiorstw turystycznych zaczęło przodować w rozwijaniu i stosowaniu rozwiązań czystej energii, redukcji zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla, w niektórych regionach nawet o 40 procent. Umożliwiają im to różne działania, np. Światowej Organizacji Turystyki oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, które wystąpiły z inicjatywą „Hotel Energy Solutions”. Inne przykłady wskazujące na poprawę sytuacji to: wzrost zużycia energooszczędnych paliw w transporcie lotniczym, stosowanie zrównoważonej strategii dotyczącej zaopatrzenia oraz rosnąca popularność programów redukcji emisji dwutlenku węgla.
Każdy z nas ma do odegrania ważną rolę w zrównoważonej turystyce. Pragnę wyrazić uznanie sektorowi turystyki za jego zaangażowanie w wykorzystywanie zrównoważonej energii. Chciałbym również podziękować turystom, którzy przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, wybierając miejsca oraz dostawców przyjaznych środowisku lub po prostu rzadziej oddając swoje ręczniki do prania. Każde pojedyncze działanie ma znaczenie. Tego roku miliard turystów będzie podróżowało za granicę. Wyobraźmy sobie, co może sprawić jedno działanie pomnożone przez miliard.
W Światowym Dniu Turystyki wzywam wszystkich, którzy pracują w turystyce lub czerpią korzyści z tego globalnego sektora, aby przyłączyli się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich ludzi.