Tematem tegorocznego Światowego Dnia Turystyki jest „Turystyka – łączenie kultur”. Podkreśla on ogromną rolę turystyki w budowaniu międzynarodowego zrozumienia i wzajemnego szacunku.
Nie ma lepszej drogi na poznanie nowej kultury niż poprzez własne doświadczenia. Turystyka wytwarza wspaniałą więź pomiędzy turystą i społecznością kraju goszczącego. Promuje dialog i wzajemny kontakt. Tego rodzaju relacje pomiędzy ludźmi, którzy mają różne pochodzenie, są podstawą tolerancji. W świecie walczącym o pokojowe współistnienie, turystyka może budować mosty porozumienia i sprzyjać pokojowi.
Turystyka odgrywa ważną rolę w rozwoju państw i zwiększaniu poczucia globalnej solidarności. Dzięki turystyce rozwijają się możliwości dla gospodarki i społeczeństwa oraz zmniejsza się przepaść między ludźmi bogatymi i biednymi. W czasach głębokiej niepewności ekonomicznej na świecie jest to ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.
Zachęcam wszystkich działających w turystyce do przyjęcia dziesięciu zasad Globalnego Kodeksu Etyki w Turystyce. Jest to zbiór wytycznych dotyczących odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju turystyki, który został przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne NZ w 2001 roku. Kodeks powstał w oparciu o sprawdzone relacje między turystyką i pokojem, prawami człowieka i porozumieniem międzyludzkim.
Światowy Dzień Turystyki jest okazją do refleksji nad ważną rolą turystyki w osiągnięciu powszechnego dobrobytu. Podczas podróży mamy możliwość obcowania z nowymi kulturami i cieszenia się z różnorodności ludzi. Z okazji tegorocznych obchodów, uznajmy turystykę za siłę, która buduje bardziej tolerancyjny, otwarty i zjednoczony świat.