Żyjemy w czasach, w których komunikowanie się jest elementem niezbędnym do osiągania wspólnych celów, jakimi są ogólny rozwój i pokojowe współistnienie. W wyniku innowacji w rozwoju technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, nastąpiła eskalacja możliwości wzajemnego komunikowania się. To od nas zależy, czy będziemy potrafili właściwie wykorzystać potencjał tych technologii, które znacznie przyczyniają się do rozwoju edukacji, opieki zdrowotnej , handlu i ochrony środowiska.
Motyw przewodni tegorocznego Światowego Dnia Telekomunikacji – "Tworząc społeczeństwo informacyjne: Czas podjąć działania" – wzywa nas do nadania ostatecznego kształtu postanowieniom przyjętym podczas pierwszego etapu Światowego Szczytu na temat Społeczeństwa Informacyjnego w 2003 roku. Dziś zwracam się do państw członkowskich oraz do wszystkich zainteresowanych stron o podtrzymanie zobowiązania do włączenia się w proces tworzenia społeczeństwa informacyjnego, a także o wyznaczenie delegacji wysokiego szczebla na Szczyt, który wznowi obrady w Tunisie w listopadzie bieżącego roku.
Utworzenie społeczeństwa informacyjnego o równych szansach i jednakowym dostępem do technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych zależy od efektywnej współpracy między państwami, społeczeństwem obywatelskim i sektorem biznesu, wspieranej przez organizacje międzynarodowe, między innymi przez ONZ. Tegoroczny Światowy Dzień Telekomunikacji upamiętnia 140. rocznicę powstania Międzynarodowego Związku Telekomunikacji. Opowiedzmy się dziś za zniwelowaniem przepaści technologicznych oraz za ułatwieniem wszystkim na całym świecie komunikowania się między sobą. Dzięki naszym wspólnym staraniom może powstać globalne społeczeństwo informacyjne, z którego istnienia korzyści czerpać będą wszyscy ludzie na całym świecie.