Podczas gdy cały świat jest w trakcie przygotowań do Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (Rio+20), Światowy Dzień Środowiska jest okazją, aby podkreślić konieczność zmiany sposobu myślenia na takie, które przyczyni się do bardziej zrównoważonego rozwoju świata. Tegoroczny temat „Zielona gospodarka: czy w niej uczestniczysz?” podkreśla konieczność aktywnego udziału każdego z nas w działaniach na rzecz ekologii, które pozostawią trwały ślad na naszej planecie.
Na świecie żyje obecnie 7 miliardów ludzi, a do 2050 roku liczba ta może przekroczyć 9 miliardów. Oznacza to, że sytuacja w już zatłoczonych miastach - gdzie mieszka ponad połowa ludności świata - stanie się jeszcze trudniejsza, wzrośnie również zużycie zasobów naturalnych, żywności, wody i energii. Oznacza to także, że zwiększy się liczba osób poszukujących godziwej pracy. Obecnie 1, 3 miliarda ludzi boryka się z problemem bezrobocia lub jest zatrudnianych na stanowiskach, które nie odpowiadają ich kwalifikacjom. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady rynek pracy powiększy się o pół miliarda osób.
Zrównoważony rozwój zakłada stworzenie szans dla wszystkich ludzi przy zachowaniu równowagi pomiędzy rozwojem społecznym, gospodarczym i ekologicznym. Musimy obalić mit mówiący o tym, że rozwój gospodarczy i ochrona środowiska wzajemnie się wykluczają. Dzięki właściwym politykom i rozsądnym inwestycjom kraje zdołają ochronić środowisko naturalne, zapewnić rozwój gospodarczy, utworzyć godziwe miejsca pracy i przyśpieszyć tempo rozwoju społecznego.
Konferencja „Rio+20” jest okazją do zwiększenia globalnych zobowiązań dążących do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji w Rio powinniśmy stanąć na stanowisku, że sam produkt krajowy brutto nie jest odpowiednią miarą rozwoju i dobrobytu. Powinniśmy uznać, że świat potrzebuje konkretnych celów zrównoważonego rozwoju, które stanowiłyby rozwinięcie Milenijnych Celów Rozwoju. Powinniśmy również poczynić postępy w takich dziedzinach jak energia, woda, żywność, miasta, oceany, praca oraz równouprawnienie kobiet – są one częścią zrównoważonego rozwoju.
Rośnie znaczenie zrównoważonego rozwoju, który umieszczany jest w politykach publicznych zarówno w państwach wysokorozwiniętych, jak i krajach rozwijających się. Organizacja Narodów Zjednoczonych również podejmuje wysiłki, aby w swojej działalności i funkcjonowaniu biur ONZ osiągnąć atmosferę neutralności i zrównoważonego zarządzania. W Rio musimy zmobilizować partnerstwa, by dokonały zmiany w kierunku zrównoważonego wzrostu i rozwoju. Z okazji Światowego Dnia Środowiska, przed rozpoczęciem tej historycznej konferencji, wzywam rządy, biznes i całe społeczeństwa do podjęcia kompleksowych decyzji, które zapewnią nam zrównoważoną przyszłość – przyszłość, jaką chcemy mieć.
Światowy Dzień Środowiska
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
5 czerwca 2012 r.
2012-06-04