Obchodząc Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej widzimy, że na świecie jest zbyt wiele miejsc, gdzie nowe możliwości na poprawę swojego bytu są ograniczane do niewielkiej grupy ludzi. Widzimy też, że zjawisko nierówności społecznej wciąż rośnie.
Ta wzrastająca nierówność podważa osiągnięcia postępu społeczności międzynarodowej, dążącego do wydobycia milionów osób z ubóstwa i budowy bardziej sprawiedliwego świata.
Przyczyny takiego stanu rzeczy tkwią w zmniejszających się zarobkach kobiet i młodych ludzi oraz wciąż zbyt ograniczonym dla nich dostępie do edukacji, opieki zdrowotnej i godnej pracy.
Musimy wspierać i tworzyć instytucje, jak również rozwijać polityki, które promują inkluzywny rozwój, obejmujący wszystkich członków społeczeństwa.
Przyjmując Milenijne Cele Rozwoju, przywódcy światowi zobowiązali się do budowy świata pełnego równych szans i sprawiedliwego dla wszystkich ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, udało nam się osiągnąć spory postęp w zwiększeniu dostępu do godnej pracy, lepszej opieki społecznej oraz usług społecznych.
Mimo to, dobrobyt miliardów osób wciąż zależy od naszej wytrwałości w działaniu. Musimy zwiększyć nasze wysiłki, by osiągnąć wszystkie założenia Milenijnych Celów Rozwoju do 2015 r. Musimy patrzeć dalej i wyznaczyć nowe cele zrównoważonego rozwoju na kolejne lata.
Budując świat takim, jakim chcemy go chcemy mieć, wzmóżmy nasze wysiłki, by wszyscy ludzie byli równi sobie. Żeby świat podążał ścieżką zrównoważonego rozwoju, cenił dialog, przejrzystość i odpowiedzialność oraz sprawiedliwość społeczną.
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwości Społecznej
20 lutego 2013 r.
Liberia - żołnierze w misji UNMIL prowadzą
zajęcia z zakresu murarstwa
zajęcia z zakresu murarstwa
2013-02-18