Ludzie wszystkich kultur od tysiącleci korzystali z bogactwa fauny i flory. Rośliny i zwierzęta od zawsze zapewniały nam żywność, ubranie, leki oraz zaspokajały nasze potrzeby duchowe. Dzika przyroda stanowi nieodłączną część naszej przyszłości ze względu na istotny wpływ, jaki wywiera na naukę, technologię i wypoczynek, odgrywa też istotną rolę w naszym nieprzemijającym dziedzictwie. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 3 marca Światowym Dniem Przyrody, data ta jest również rocznicą podpisania Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES).
Dzika przyroda, choć tak ważna dla zrównoważonego rozwoju i dobrobytu ludzkości, jest jednak zagrożona. Realne niebezpieczeństwo wyginięcia dotyczy zarówno najbardziej zachwycających gatunków światowej fauny i flory, jak i tych mniej znanych, lecz istotnych z ekologicznego punktu widzenia. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest utrata naturalnych siedlisk, kolejną zaś – nielegalny handel.
Środowiskowe, gospodarcze i społeczne konsekwencje przestępstw przeciwko przyrodzie są olbrzymie. Szczególnie niepokojący jest fakt, że nielegalny handel stwarza zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa wielu krajów, gdzie przestępczość zorganizowana, zamieszki i terroryzm są często ze sobą powiązane.
Chociaż zagrożenia dla dzikiej przyrody są poważne, dzięki wspólnym staraniom możemy je zmniejszyć. W tym pierwszym w historii Światowym Dniu Przyrody gorąco namawiam wszystkie grupy społeczne, by położyły kres nielegalnemu handlowi dzikimi gatunkami roślin i zwierząt oraz by zobowiązały się do zrównoważonego i sprawiedliwego korzystania z zasobów fauny i flory.
Razem twórzmy przyszłość opartą na harmonijnym współistnieniu ludzi i przyrody. Okażmy dziki entuzjazm dla dzikiej przyrody!