Handel ludźmi to bezduszny biznes na skalę światową, który pozbawia ofiary ich praw i godności oraz generuje miliardy dolarów dla zorganizowanych grup przestępczych. Większość ofiar to bezbronne kobiety i dzieci - oszukane i przymuszane do życia w cierpieniu, wykorzystywane seksualnie i zmuszane do pracy w warunkach zbliżonych do niewolnictwa.
Po raz pierwszy obchodzony Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi to wezwanie do działania, by położyć kres tej zbrodni i dać nadzieję ofiarom, które często są wśród nas, choć my o tym nie wiemy. Aby skończyć z tym zjawiskiem, musimy uniemożliwić finansowanie tego biznesu i czerpanie z niego korzyści. Wzywam wszystkie państwa do ratyfikacji i pełnego wdrożenia Konwencji NZ Przeciwko Międzynarodowej Przestępczości Zorganizowanej oraz uzupełniającego ją Protokołu w Sprawie Handlu Ludźmi.
Działania organów ścigania, kooperacja między państwami i wymiana informacji mogą dawać rezultaty, ale aby skończyć z handlem ludźmi należy wyeliminować jego przyczyny. Skrajne ubóstwo, głęboko zakorzenione nierówności, brak edukacji i możliwości rozwoju sprawiają, że ludzie są bezbronni i wykorzystywani przez handlarzy. Najlepszą ochroną przed tym jest przyśpieszenie rozwoju, z którego skorzystają wszyscy ludzie.
Ofiary handlu ludźmi, które udaje się uwolnić potrzebują pomocy, by odzyskać swoje prawa oraz ponownie zintegrować się ze społeczeństwem. Fundusz Powierniczy NZ dla Ofiar Handlu Ludźmi, w Szczególności Kobietami i Dziećmi co prawda pomaga poszkodowanym, ale potrzebuje dodatkowych funduszy. W dniu dzisiejszym apeluję o wsparcie kampanii ONZ “Okaż serce ofiarom handlu ludźmi”.
Otwórzmy oczy na tę zbrodnię i serce na dolę ofiar. Najwyższy czas powiedzieć „nie” dla handlu ludźmi.