Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
19 sierpnia 2016 r.
Liczby te są naprawdę szokujące, a opowiadają dopiero część historii. Za statystykami kryją się ludzie, rodziny, społeczeństwa, których życie zostało zniszczone. To ludzie nie różniący się ode mnie czy od Ciebie: dzieci, kobiety, mężczyźni, którzy stają przed nieprawdopodobnymi wyborami każdego dnia. Są to rodzice, którzy muszą wybierać między kupnem jedzenia, a lekarstw dla swoich dzieci; dzieci które muszą wybrać między pójściem do szkoły, a podjęciem pracy dla wsparcia finansowego swojej rodziny; rodziny, które muszą ryzykować pozostając w domu zagrożonym bombardowaniem lub podejmując niebezpieczną ucieczkę drogą morską.
Rozwiązanie kryzysu, który postawił tych ludzi w tak rozpaczliwej sytuacji, nie jest ani łatwe ani szybkie. Są jednak działania, które możemy podjąć my wszyscy – dziś i każdego kolejnego dnia. Możemy okazać współczucie, zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości i pracować nad zmianami.
Każdego roku Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypomina nam o tym, jak ważne jest działanie na rzecz osób cierpiących. Jest również okazją do uhonorowania pracowników i wolontariuszy, którzy pracują na pierwszej linii frontu kryzysu humanitarnego. Składam hołd kobietom i mężczyznom, którzy dzielnie podejmują ryzyko by pomóc innym, żyjącym w dużo większym niebezpieczeństwie.
Wzywam dziś wszystkich, aby dołączyli do kampanii ONZ „World You’d Rather”. Oprócz pogłębiania świadomości i budowania empatii, kampania ta ma konkretny cel: zbiórkę pieniędzy na rzecz Centralnego Funduszu ds. Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych oraz zaangażowanie ludzi na całym świecie w rolę Posłańca Ludzkości. Każdy z nas powinien domagać się od swojego społeczeństwa i rządów państw postawienia kwestii ludzkości na pierwszym miejscu.
Na początku tego roku w Istambule odbył się pierwszy w historii Światowy Szczyt Humanitarny, który zgromadził 9000 uczestników. Światowi przywódcy zobowiązali się do działań na rzecz poprawy życia ludzi zamieszkujących obszary objęte konfliktami zbrojnymi, katastrofami naturalnymi i osób szczególnie bezbronnych. Opowiedzieli się oni za Agendą dla Ludzkości i zobowiązali do tego, aby nikt nie został pominięty.
Obietnica ta stanowi również sedno 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które skupiają się na prawach człowieka i zwalczaniu ubóstwa. Cele te stanowią 15-letni plan działań, którego zadaniem jest pomoc osobom szczególnie bezbronnym – tak, aby liczba osób potrzebujących malała oraz promowanie pokoju na świecie, godności ludzkiej i równych perspektyw dla wszystkich. Aby dotrzeć do celu w tej naszej wspólnej podróży, ważne jest aby każdy z nas wypełniał swoją misję. Każdy z nas może zmienić świat. W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, zjednoczmy się w imię ludzkości i pokażmy, że nie możemy pominąć i nie pominiemy nikogo.
2016-08-19