W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Miast, który został ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego. Tym samym co roku będziemy mieli okazję do uhonorowania jednego z największych i najbardziej złożonych dzieł ludzkości.
Ten nowy Dzień jest częścią dziedzictwa Wystawy Światowej Expo 2010 w Szanghaju, podczas której międzynarodowa społeczność miała możliwość zapoznania się z najlepszymi urbanistycznymi praktykami i koncepcjami z całego świata. Szanghaj jest więc odpowiednim miejscem do organizacji głównej imprezy inauguracyjnej tych nowych obchodów ONZ.
Temat pierwszego Światowego Dnia Miast - Wiodące Transformacje Urbanistyczne - podkreśla pionierską siłę miast. W świecie, w którym już ponad połowa populacji żyje na terenach miejskich, przyszłość ludzi jest związana w dużej mierze z przyszłością miast. Musimy sprawić, by proces urbanizacji przebiegał prawidłowo, a to oznacza zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie ochrony przed kryzysami, zapewnienie podstawowych usług takich jak dostęp do wody czy infrastruktury sanitarnej oraz projektowanie bezpiecznych dróg publicznych i wspólnej przestrzeni. Przyzwoite warunki życia w miastach są ważne dla ich mieszkańców, a także są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju.
Dzisiejszy Dzień to także okazja do podkreślenia roli burmistrzów i innych osób, które mają wpływ na rozwój miast. Transformacje miejskie wymagają woli politycznej i umiejętności koordynowania wielu działań. Burmistrzowie słuchają swoich obywateli i odgrywają kluczową rolę w rozbudowie miast i ich dobrym zaplanowaniu. Dbają o to, by miasta były motorem dobrobytu i innowacyjnych rozwiązań dla wszystkich ludzi.
W roku 2016 społeczeństwo międzynarodowe zbierze się na trzeciej Konferencji NZ w Sprawie Mieszkalnictwa i Zrównoważonego Rozwoju Miast (Habitat III). Myśląc o naszej urbanistycznej przyszłości, wykorzystujmy wszystkie możliwości, jakie oferują miasta, by stworzyć nową, sprzyjającą zmianom agendę urbanistyczną.