Na progu czwartej dekady występowania AIDS, w końcu jesteśmy w stanie skończyć z epidemią.
Postęp, jakiego dokonaliśmy do tej pory, jest dowodem na to, że możemy zrealizować naszą wizję: zero nowych zakażeń wirusem HIV, zero dyskryminacji i zero zgonów spowodowanych AIDS.
Liczba nowych zakażeń wirusem HIV spadła o ponad 20 procent od 1997 roku. W większości regionów świata odnotowuje się tendencję spadkową dotyczącą nowych zakażeń. W Afryce Subsaharyjskiej, regionie najbardziej dotkniętym epidemią AIDS, liczba zakażeń HIV spadła w 22 krajach.
Sytuacja ulega zmianie wśród populacji szczególnie zagrożonych AIDS. Usługi związane z profilaktyką HIV są dostępne dla młodych ludzi, prostytutek i ich klientów, osób zażywających narkotyki drogą dożylną, mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami oraz osób transseksualnych. Umożliwia to sprawowanie kontroli nad zdrowiem i poprawę jego stanu.
Od 1985 dzięki leczeniu uniknięto 2, 5 milionów zgonów na skutek chorób spowodowanych AIDS. Tylko w ubiegłym roku ocalono życie 700 tysięcy osób. Obecnie w krajach o niskich i średnich dochodach leczy się 6,6 miliona osób, czyli prawie połowa osób wymagających leczenia.
Efektem synergii pomiędzy zapobieganiem i leczeniem jest przyspieszenie postępu w działaniach związanych z zapobieganiem HIV/AIDS.
Jednak, aby zakończyć walkę z AIDS, musimy uzyskać jeszcze lepsze wyniki.
W czerwcu tego roku podczas spotkania wysokiego szczebla na temat AIDS, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło ambitne cele na rok 2015: zmniejszenie o połowę zakażeń HIV spowodowanych kontaktami seksualnymi, wyeliminowanie nowych zakażeń u dzieci, zapewnienie leczenia dla 15 milionów osób żyjących z HIV, zakończenie dyskryminacji i napiętnowania oraz zdobycie brakujących funduszy na działania związane z HIV/AIDS.
Dzięki silnej woli politycznej, odpowiednim środkom finansowych oraz stanowczemu podejściu do kwestii przestrzegania praw człowieka, możemy osiągnąć wszystkie te cele.
Finanse są krytycznym czynnikiem, decydującym o sukcesie. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do podejmowania działań inwestycyjnych zaproponowanych przez UNAIDS oraz do przekazania funduszy w wysokości 24 mld dolarów rocznie, by w pełni zrealizować globalny cel inwestycyjny. Osiągnięty rezultat zrekompensuje początkowy wydatek w czasie krótszym niż jedno pokolenie.
Musimy dalej działać opierając się na zobowiązaniach politycznych, inwestycjach, naszej energii, aktywności i determinacji, które doprowadziły nas do tego punktu zwrotnego.
Tępo zmian działa na naszą korzyść. Wykorzystajmy ten moment, aby raz na zawsze zakończyć epidemię AIDS.