Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który w tym roku skupia się na ‘Godności a zdrowiu psychicznym’, jest okazją do zwiększenia świadomości o wyzwaniach stojących przed ludźmi z psychicznymi i psychologicznymi niepełnosprawnościami. To także okazja do zwrócenia uwagi na wysiłki niezbędne do prowadzenia spełnionego i satysfakcjonującego życia.
Pomimo podjęcia istotnych działań, takich jak przyjęcie przez ONZ przełomowej Konwencji Osób Niepełnosprawnych, na całym świecie wielu ludzi żyjących z psychicznymi i psychologicznymi niepełnosprawnościami nadal spotyka się z dyskryminacją, stygmatyzacją i zaniedbaniem. Ponadto, padają oni ofiarą psychicznego, seksualnego i emocjonalnego znęcania się. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów i usług zdrowotnych, leczenie często jest przymusowe, a chore osoby więzione – to wszystko ogranicza ich podstawowe prawa człowieka i perspektywy powrotu do zdrowia.
Każdy człowiek ma prawo do szacunku i godności. Każdy ma prawo do marzeń i nadziei – na pracę, posiadanie rodziny i przyjaciół, życia bez piętna i dyskryminacji, a także każdy chce decydować o swoim losie. Państwa i społeczeństwa muszą umożliwić spełnienie tych marzeń, promować i wspierać prawa osób chorych. Działając razem możemy sprawić, by ludzie z niepełnosprawnościami psychicznymi mogli żyć z godnością, tak bardzo konieczną dla zdrowego i spełnionego życia.