Solidne dane i statystyka są nieodłącznymi elementami przemyślanego podejmowania decyzji przez wszystkich członków społeczeństwa. Zostało to wyraźnie podkreślone w 2014 roku, gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Podstawowe Zasady Statystki Oficjalnej, aby promować prawo obywateli do publicznej informacji.
W czasie gdy państwa i organizacje rozpoczynają implementację naszej ambitnej Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030, godne zaufania i aktualne statystyki oraz wskaźniki są ważniejsze niż kiedykolwiek. Właśnie dlatego, Światowy Dzień Statystyki jest w tym roku obchodzony pod hasłem „Lepsze dane – lepsze życie”.
Musimy zrobić wszystko, by każdy człowiek został policzony, w szczególności najubożsi i bezbronni ludzie. Narodziny dziecka nie mogą zostać niezarejestrowane, podobnie jak jakiekolwiek przypadki chorób, bez względu na położenie geograficzne miejsca zamieszkania. Potrzebujemy zarówno lokalnych statystyk, abyśmy wiedzieli, że każde dziecko ma dostęp do edukacji. Potrzebujemy również globalnych danych po to, by monitorować efekty zmian klimatu.
Przez ostatnich 15 lat, wiele państw poczyniło znaczące wysiłki w kierunku budowy potencjału w dziedzinie statystyki, pod kierownictwem krajowych urzędów statystycznych. Raport o Populacji i Mieszkalnictwie z 2010 roku, liczne krajowe spisy powszechne, a także statystyki administracyjne zaowocowały poprawą bazy danych monitorujących realizację Millenijnych Celów Rozwoju, w znacznym stopniu przyczyniając się do ich sukcesów.
W ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Komisja Statystyczna przez ponad 70 lat stała na czele światowego systemu statystycznego. Poprzez swoje standardy i wytyczne, Komisja stworzyła język, który pozwala nam komunikować dane i dzielić się praktyczną wiedzą w skali światowej. Dziś Komisja Statystyczna jest gotowa do odegrania kluczowej roli w krajach rozwijających się i rozpocząć globalny proces mierzenia postępu Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Jednakże, wymogi monitorowania niezbędne dla sukcesu Celów Zrównoważonego Rozwoju stanowią poważne wyzwanie dla nawet najbardziej rozwiniętych państw. Potrzebujemy rewolucji w zakresie statystyki. Musimy zwiększyć jej możliwości i korzystać z nowych technologii. Potrzebujemy współpracy badaczy i ich ekspertyz. Musimy pracować z naukowcami, sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim.
W ten Światowy Dzień Statystyki, wzywam wszystkie strony do współpracy, inwestowania, budowy potencjału technologicznego, pozyskiwania nowych źródeł danych i wdrażania innowacyjnych procesów. Trzeba zapewnić wszystkim państwom kompleksowe systemu informacyjne, które są potrzebne do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.