Dla wielu ludzi 16 października 2010 roku nie jest Międzynarodowym Dniem Żywności. Jest kolejnym Dniem Bez Żywności. W ubiegłym roku na świecie głodowało ponad miliard osób i jest to najwyższa liczba, jaką dotychczas odnotowano. Dziś nadal 925 milionów ludzi cierpi z powodu głodu. Sytuacja ta nieustannie przypomina nam, że światowy system nie zapewnia bezpieczeństwa żywnościowego najbardziej potrzebującym członkom naszej społeczności.
Głód jest problemem zawartym w pierwszym Milenijnym Celu Rozwoju. Podstawą do osiągnięcia wszystkich Celów jest redukcja o połowę liczby głodujących ludzi do 2015 roku. Ludzie cierpiący z powodu głodu nie mogą wydostać się z kręgu ubóstwa i są bardziej narażeni na choroby zakaźne. Niedożywienie wśród dzieci nie pozwala im na podjęcie nauki oraz osiągnięcie prawidłowego rozwój fizycznego i psychicznego.
Tylko w tym roku na skutek trzęsienia ziemi na Haiti, powodzi w Pakistanie oraz suszy na pustyni Sahel, miliony ludzi stanęły w obliczu głodu zagrażającemu ich życiu. Światowy kryzys żywnościowy i finansowy nadal dotyka przede wszystkim najsłabszych. Ceny żywności pozostają niestabilne i w ostatnim czasie są najwyższe od dwóch lat.
Tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Żywności „Zjednoczeni przeciwko głodowi” związane jest z nadzieją na pokonanie ubóstwa. Coraz więcej państw, organizacji pozarządowych, regionalnych oraz międzyregionalnych ciał, grup biznesowych i społeczeństwa obywatelskiego tworzy nowe partnerstwa oraz pracuje nad problemem głodu. Ponadto, skupiają się one na zapewnieniu stabilnych dostawach odpowiedniej i dobrej jakościowo żywności oraz poprawie dostępu do niej. Prowadzą szeroki zakres działań, które obejmują zarówno pomoc małym gospodarstwom rolnym, zapewniają żywność dzieciom w szkołach oraz ratują życie ludzkie poprzez dostarczanie żywności w kryzysowych sytuacjach.
W ostatnich miesiącach większa uwaga została zwrócona na kwestię żywnościową oraz dostarczania cierpiącym właściwego pożywienia w odpowiednim czasie. Systemy bezpieczeństwa dotyczące rolnictwa, ochrony zdrowia i opieki socjalnej powinny uwzględniać potrzeby żywnościowe ludzi oraz obejmować specjalne działania poprawiające sposób odżywiania dzieci, począwszy od poczęcia do drugiego roku życia.
Zachęcam wszystkich do podejmowania kompleksowych działań na rzecz walki z głodem we współpracy partnerskiej. Pomoże nam to zwiększyć postęp i zmniejszyć liczbę głodujących ludzi na świecie. Zjednoczmy się przeciwko ubóstwu i zapewnijmy bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim ludziom.