Ponad miliard ubogich ludzi żyje na nieproduktywnych i suchych obszarach, gdzie wysiłki na rzecz osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju spotykają się ze szczególnymi trudnościami, a ich realizacja jest opóźniona.
Prawie trzy czwarte terenów dotkniętych jest procesem pustynnienia. Przez ostatnie czterdzieści lat blisko jedna trzecia światowych gruntów ornych uległa degradacji, a mieszkańcy opuścili te ziemie. Ciągłe obawy przed suszą, głodem i pogłębiającą się biedą zagrażają tworzeniu więzi społecznych, wymuszają przymusową migrację oraz przyczyniają się do podziału społeczności, braku stabilizacji politycznej i konfliktów zbrojnych. Dobrobyt człowieka zależy od środowiska i społeczności, w której żyje, a to z kolei jest uwarunkowane równowagą i szybkością zmian zachodzących na suchych obszarach. Zmiany klimatyczne pogłębiają tylko ten proces.
Podczas trwającego obecnie Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej musimy pamiętać, że obszary suche to tereny charakteryzujące się niezmiernie dużą bioróżnorodnością i wydajnością ekologiczną. Trzydzieści procent upraw i produktów spożywanych na całym świecie pochodzi z obszarów o ograniczonych zasobach wodnych. Różnorodność życia na obszarach suchych odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu węgla z atmosfery w węgiel organiczny. Obszary te stanowią największe na świecie zaplecze węgla organicznego.
Stosując ochronę i rekultywację obszarów suchych, robimy postępy na wielu płaszczyznach. Zwiększamy bezpieczeństwo żywnościowe, przeciwdziałamy zmianom klimatycznym, pomagamy ubogim ludziom wpływać na swoją przyszłość oraz przyspieszamy postęp w osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju. W tym dniu potwierdźmy nasze zaangażowanie w walce z pustynnieniem i degradacją gleby oraz złagodzeniem skutków suszy. Zwróćmy uwagę na fakt, iż wzbogacanie ziemi wzbogaca nasze życie.