Na przestrzeni minionego roku Ziemię omiótł wiatr zmian. Miliony obywateli wyraziło swoje niezadowolenie z powodu wzajemnie powiązanych kwestii: nierówności, korupcji, represji i braku godziwej pracy. U podstaw tej masowej mobilizacji leży żądanie sprawiedliwości społecznej.
Osiągnięcie postulatu sprawiedliwości społecznej dla wszystkich ludzi jest nierozerwalnie związane z urzeczywistnieniem celów rozwoju, które zostały uzgodnione podczas Światowego Szczytu na rzecz Rozwoju Społecznego w Kopenhadze, Szczytu Milenijnego ONZ oraz innych wydarzeń.
Przygotowując się do nadchodzącej Konferencji Narodów Zjednoczonych Rio+20 w sprawie Zrównoważonego Rozwoju mamy okazję przemyśleć strategie rozwoju i praktyki biznesowe, tak by dążyły one do osiągnięcia bardziej zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości.
W dużym stopniu zrównoważony rozwój zależy od tworzenia rynków, które pozwolą na lepszy podział korzyści płynących z rozwoju. Rynki muszą odpowiedzieć na rosnący popyt na "zielone" produkty i usługi. Trzeba stworzyć podstawy godnego życia, zapewniające stabilność i nowe możliwości wszystkim ludziom na świecie. Dążymy do przeprowadzenia tej transformacji poprzez wprowadzanie kwestii włączenia społecznego do naszych polityk i działań.
Rozpocznijmy współpracę, by zrównoważyć światową gospodarkę i opracować nową umowę społeczną odpowiednią dla XXI wieku. Wytyczmy ścieżkę rozwoju prowadzącą do większej sprawiedliwości społecznej i przyszłości, jaką chcemy mieć.
Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
20 lutego 2012 r.
Seul, Republika Korei (lipiec, 2011 r.)
2012-02-20