Obchodzony po raz pierwszy Światowy Tydzień Zgody Między Wyznaniami jest okazją do skierowania uwagi na wysiłki przywódców religijnych, ruchów międzywyznaniowych i ludzi na całym świecie podejmowane w celu propagowania wzajemnego szacunku i zrozumienia między wyznawcami różnych religii i wierzeń. Wszyscy oni odgrywają niepodważalną rolę we wspieraniu działań Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz pokoju.
Proklamując obchody Tygodnia, Zgromadzenie Ogólne NZ zachęca wszystkie państwa do głoszenia w pierwszym tygodniu lutego przesłania zgody między wyznaniami i dobrej woli w kościołach, meczetach, świątyniach i innych miejscach kultu – przesłania opartego na miłości Boga i miłości swojego sąsiada lub na miłości dobra i miłości swojego sąsiada, w zależności od tradycji religijnych lub przekonań.
Szacunek dla różnorodności i pokojowego dialogu są koniecznością, jeśli rodzina ludzka ma razem pokonywać globalne zagrożenia i wypracować wspólne rozwiązania. Właśnie dlatego wysiłki podejmowane przez kraje, społeczeństwa obywatelskie i pojedyncze osoby, by budować zaufanie, są tak drogie sercu Organizacji Narodów Zjednoczonych, która podejmuje takie inicjatywy jak Przymierze Cywilizacji i prowadzi szeroko zakrojone prace na rzecz ochrony praw człowieka, propagowania spójności społecznej i budowy kultury pokoju.
W ramach obchodów Tygodnia będą miały miejsce liczne wydarzenia na całym świecie. W Nowym Jorku odbędą się spotkania podczas międzywyznaniowych śniadań, pokazy filmowe i rozmowy z aktywnym udziałem społeczeństwa obywatelskiego, jednostek ONZ i innych organizacji międzyrządowych.
Liczę na dalszą pracę z wyznawcami wszystkich religii, po to by wznieść się ponad nieporozumienia i napięcia, które tak często dzielą nas. Liczę na to, że wspólnie odnajdziemy ścieżkę harmonii, zgody i godności – z pożytkiem dla nas wszystkich.