Tematem tegorocznych uroczystości obchodzonych na całym świecie przez Organizację Narodów Zjednoczonych jest dziedzictwo przetrwania.
Niezliczona liczba mężczyzn, kobiet i dzieci przeżyła koszmar w gettach i nazistowskich obozach śmierci, a jednak nielicznym udało się przeżyć.
Wszyscy ocaleni mają nam do przekazania niezwykle ważne przesłanie. Przesłanie o triumfie ludzkiego ducha i godności. Uratowani pozostają żywym dowodem na to, że tyrania nigdy nie zwycięży.
Ocaleni mają również do spełnienia ważną rolę w przekazywaniu lekcji na temat Holokaustu. Lekcji, o której wiecznie powinny pamiętać przyszłe pokolenia.
Auschwitz-Birkenau, największy i najbardziej znany obóz, został wyzwolony dokładnie 65 lat temu. Zarówno w Auschwitz, jak i w innych obozach, systematycznie znęcano się nad i mordowano miliony ludzi. Większość z nich stanowili Żydzi. Ale celem były również inne narodowości. W Auschwitz zamordowano tysiące osób z cygańskiego tzw. ‘obozu rodzinnego’, w którym przebywali członkowie grup etnicznych Romów i Sinti.
Ocaleni z Holokaustu nie pozostaną z nami na zawsze, ale dziedzictwo ich przetrwania musi pozostać żywe. Trzeba zachować historie uratowanych - organizować wydarzenia upamiętniające, uczyć o horrorze Holokaustu, a przede wszystkim poprzez stanowcze przeciwstawianie się ludobójstwu i innym poważnym zbrodniom.
Organizacja Narodów Zjednoczonych jest w pełni oddana tym celom. Zobowiążmy się wszyscy do zachowania i przekazywania pamięci o Holokauście – do uznania ludzkiej godności wszystkich ludzi bez wyjątku.