Temat tegorocznego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą: “Zwalczanie degradacji ziemi dla rozwoju zrównoważonego rolnictwa” przypomina nam o znaczeniu ziemi jako światowym dziedzictwie, bez którego żadna istota ludzka nie może przetrwać. Znaczna część ziemi ulega degradacji, co wpływa bezpośrednio na stan społeczeństw i rozwój ekonomiczny krajów. Degradacja powoduje straty ekonomiczne związane z rolnictwem, dezorganizuje lokalne i regionalne rynki żywności, oraz wpływa ujemnie na społeczną i polityczną stabilizację.
Wraz ze wzrostem populacji i zwiększającym się zapotrzebowaniem na produkcję rolną, tradycyjne metody uprawy ziemi nie spełniają oczekiwań. Nowe metody uprawy ziemi, często oparte na systemie monokulturowym, tylko pogarszają sytuację. Coraz więcej urodzajnej ziemi przeznacza się pod uprawę bez należytej troski o jej regenerację, a ubodzy rolnicy i pasterze są spychani na nieurodzajne gleby. Degradacja ziemi najbardziej dotyka kobiet, jako że zgodnie z tradycją to one poświęcają swój wysiłek i czas rolnictwu – zajmują się uprawą roślin, przetwórstwem, zarządzaniem i sprzedażą żywności oraz innych zasobów naturalnych.
Powyższe kwestie są całościowo omówione w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zwalczania Pustynnienia, która podkreśla związek między redukcją ubóstwa a ochroną środowiska na terenach suchych. Obecnie Konwencja jest jedynym międzynarodowym prawomocnym dokumentem dotyczącym tematu odzyskiwania obszarów suchych i tych, które uległy degradacji. Omawia długotrwałe rozwiązania kwestii zwiększania produkcji żywności dla wciąż rosnącej liczby ludności. Te niewykorzystywane tereny mogą być przeznaczone do produkcji biopaliw z korzyścią dla mieszkańców.
Nadszedł czas by społeczność międzynarodowa uznała, że obszary suche i nieurodzajne ziemie, na których zamieszkuje blisko połowa najbiedniejszych mieszkańców Ziemi, nie są nieużytkami. Są to raczej potencjalne obszary, które mogą zostać poddane intensywnym działaniom rolniczym, by zapewnić potrzeby żywnościowe i energetyczne. Podejmijmy na nowo nasze zobowiązanie do odzyskiwania ziemi, która uległa degradacji i upustynnieniu. Zobowiążmy się do pełnego wsparcia i wdrażania 10 - letniej strategii przyjętej w ubiegłym roku w Madrycie. W Światowym Dniu Walki z Pustynnieniem i Suszą podejmijmy się tej misji.