Zamęt gospodarczy i finansowy ogarniający świat jest poważnym ostrzeżeniem - wezwaniem do wprowadzania lepszych modeli upraw i dokonania przejścia do nowej ery charakteryzującej się bardziej ekologicznymi i czystszymi środkami rozwoju. Temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Środowiska – “Twoja planeta Cię potrzebuje” – powinien nas wszystkich zainspirować do podjęcia odpowiednich kroków w tym kierunku.
Ziemia staje w obliczu wielkich zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. Wszystkie państwa odczują negatywne skutki tych zmian, jednak najbardziej ucierpią biedni. Wszyscy mamy szansę odwrócić ten kurs. Już w grudniu w Kopenhadze odbędą się decydujące rozmowy dotyczące zmian klimatycznych. Razem musimy wywrzeć nacisk na rządy, by osiągnęły porozumienie w tej sprawie i “Przypieczętowali umowę”.
Świat oczekuje również na “Zielony Nowy Ład” oparty na inwestowaniu w odnawialne źródła energii, przyjazne dla środowiska infrastruktury oraz wydajne energie. Stworzy to nie tylko nowe miejsca pracy i ożywi gospodarkę, ale pomoże również zwalczać globalne ocieplenie. Jeżeli zainwestujemy choćby część znaczących pakietów stymulujących rozwój zielonej gospodarki, to możemy przemienić dzisiejszy kryzys w jutrzejszy zrównoważony wzrost gospodarczy. Co więcej, państwa, które przejdą na gospodarkę o niskiej emisji dwutlenku węgla skorzystają nie tylko na ochronie środowiska; będą mogły również wykorzystać swoją pozycję by dzielić się nowymi, opracowanymi przez siebie technologiami.
Ale nasza Ziemia potrzebuje czegoś więcej niż tylko działania podjęte przez rządy i korporacje; potrzebuje każdego z nas z osobna. Wydawałoby się, że decyzje pojedynczych osób nie znaczą wiele w obliczu światowych zagrożeń i trendów. Lecz jeśli miliardy ludzi połączą siły dla osiągnięcia wspólnego celu, mogą sprawić ogromną różnicę.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska zachęcam wszystkich do podjęcia konkretnych kroków, by uczynić naszą planetę bardziej zieloną i czystą. Zgaś światła. Korzystaj z transportu publicznego. Recykluj. Zasadź drzewo. Posprzątaj park. Wymagaj od korporacji, aby wzięły odpowiedzialność za swoje działania wpływające na środowisko. I naciskaj na przedstawicieli rządu by “Przypieczętowali umowę” w Kopenhadze.