Każdego dnia docierają do nas setki nowych wiadomości o wojnach, konfliktach i innych tragediach wywołanych przez człowieka. W obliczu tych doniesień trudno jest oprzeć się zobojętnieniu na cierpienie dotykające miliony ludzi na całym świecie. Tymczasem z dala od wielkich wydarzeń miliony pełnych poświęcenia woluntariuszy nie szczędzi wysiłków, próbując nieść pomoc innym, w miarę swoich możliwości.
Pracując indywidualnie lub w ramach zorganizowanych ruchów woluntariusze opiekują się ludźmi starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Wyciągają pomocną dłoń do chorych na HIV/AIDS, wspierając ich w walce z niesłusznym napiętnowaniem. Uczą dzieci czytać, a starszej młodzieży przekazują umiejętności zawodowe niezbędne do podjęcia pracy zarobkowej. Budują domy, oczyszczają rzeki, drążą studnie, a ich działalność poprawia warunki bytowe ludzi na całym świecie. Angażują się w ochronę praw człowieka, budowanie demokracji, rozwiązywanie konfliktów i utrzymywanie pokoju. Organizują pomoc dla ludzi dotkniętych nagłymi nieszczęściami, pracują z grupami zepchniętymi na margines społeczeństwa, dbając o zaspokojenie ich podstawowych potrzeb.
Wolontariusze nie pytają „dlaczego pomagamy?”, ale „kiedy?”, „gdzie?” i „jak?”. Ich wysiłek i odwaga wspierają budowę lepszego, bardziej sprawiedliwego i bezpiecznego świata.
Rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych powoduje, że praca wolontariuszy jest obecnie łatwiejsza niż kiedykolwiek przedtem. Coraz częściej wolontariusze dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami ze wszystkimi potrzebującymi za pośrednictwem Internetu, tworzą bazy danych i strony internetowe. Udzielają porad prawnych, projektują programy nauczania dla szkół i realizują szereg innych działań, które mogą być prowadzone z domu, przy pomocy podłączonego do sieci komputera. Wykwalifikowany zespół wolontariuszy działający za pośrednictwem Serwisu Informatycznego ONZ (UNITeS) pokazuje mieszkańcom krajów rozwijających się, jak wykorzystywać zasoby Internetu i technologie informacyjne w celu wspierania rozwoju społecznego.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza powinniśmy wyrazić uznanie dla ich pracy wykonywanej na rzecz ludzkości na całym świecie. Złóżmy również hołd zmarłej w ubiegłym miesiącu zasłużonej orędowniczce wolontariatu – Sharon Capeling-Alakija, Głównemu Koordynatorowi Programu Wolontariuszy ONZ. Pamiętajmy, że każdy wkład, nawet ten najmniejszy, może pomóc zmienić świat na lepsze.