Temat tegorocznego Światowego Dnia Żywności „Rolnictwo i dialog międzykulturowy” podkreśla osiągnięcia człowieka w rolnictwie od czasu, kiedy około 10 tysięcy lat temu nasi przodkowie nauczyli się uprawiać rośliny i zaczęli udomawiać zwierzęta. Historia pokazuje nam, że produkcja rolnicza pobudza rozwój ekonomiczny. Rolnictwo, rozwijające się we wszystkich kulturach, wpłynęło na rozwój społeczeństw, wiosek, miast i metropolii.
Na naszej planecie jest wystarczająco dużo pożywienia, by nakarmić wszystkich: mężczyzn, kobiety i dzieci, a mimo to ponad 850 milionów ludzi cierpi dziś z powodu chronicznego głodu i niedożywienia. Oczywistym jest, że musimy zdwoić nasze starania, jeśli chcemy osiągnąć do 2015 roku pierwszy Milenijny Cel Rozwoju – zmniejszyć o połowę liczbę ludzi, którzy cierpią głód i skrajne ubóstwo.
Musimy zbudować wolę polityczną i włączyć społeczeństwa w działania na szczeblu lokalnym, krajowym i globalnym. Społeczeństwa i państwa muszą dzielić się wiedzą i działać wspólnie. W Światowym Dniu Żywności - i w sześćdziesiątą rocznicę powstania Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa – apeluję do wszystkich ludzi, instytucji, rządów i organizacji międzynarodowych, o tworzenie sojuszy i partnerstw by zbudować świat, w którym nie ma głodu.