Prawo do żywności jest prawem człowieka. Jednak 854 miliony ludzi na świecie doświadcza długotrwałego głodu, a liczba ta od początku nowego tysiąclecia stale wzrasta. W świecie dobrobytu taka sytuacja jest nie do przyjęcia.
Z tego powodu tematem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności jest “Prawo do żywności”. Musimy sprawić, żeby świat dowiedział się o losie tych 854 milionów osób. Musimy działać, aby ich podstawowe prawo człowieka było przestrzegane. Musimy uznać rolę praw człowieka w walce z głodem i ubóstwem oraz związek zachodzący pomiędzy rozwojem, prawami człowieka i bezpieczeństwem.
Prawo do żywności, zapisane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku, zostało poparte wprowadzeniem środków prawnych na szczeblu międzynarodowym i krajowym. Podczas Światowego Szczytu Żywnościowego oraz w Deklaracji Milenijnej zostały podjęte i potwierdzone na najwyższym szczeblu zobowiązania polityczne. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opracowała praktyczne wskazówki, które zawierają spójne zalecenia na temat strategii zmniejszania rozbieżności między uznaniem prawnym a praktyką.
Jednak nadal postęp w zakresie zwalczania ubóstwa jest zbyt powolny. Musimy uczynić wiele więcej, aby integralność i prawa każdej jednostki stały się podstawą wszystkich naszych działań. Musimy połączyć nasze obecne wysiłki oraz zwiększyć środki, aby zapewnić wszystkim ludziom możliwość pełnego uczestnictwa w każdej sferze życia, uwłasnowolnienie, odpowiedzialność i przejrzystość, poszanowanie ludzkiej godności i rządy prawa.
Świat dysponuje odpowiednimi środkami i wiedzą, aby prawo wszystkich ludzi do żywności mogło być przestrzegane. W Międzynarodowym Dniu Żywności połączmy nasze siły, by tak się stało.