Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego koncentruje się na priorytetowym traktowaniu zdrowia psychicznego w miejscu pracy. 60% osób powyżej 15. roku życia jest zatrudnionych i spędza większość czasu w pracy. Miejsca te są czymś więcej niż tylko przestrzeniami do wykonywania obowiązków zawodowych. Bezpieczne i zdrowe miejsca pracy mogą dostarczać poczucia celu, stabilności i więzi, podczas gdy toksyczne lub chaotyczne środowiska mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne osób tam pracujących.
Odkąd pandemia COVID-19 zapoczątkowała erę pracy zdalnej, granice między domem a pracą coraz bardziej się zacierają, co stwarza dodatkowe wyzwania dla ochrony zdrowia psychicznego.
Praca jest ważna dla dobrego samopoczucia, a dobre samopoczucie jest równie istotne dla pracy. Gdy pracodawcy podejmują działania mające na celu ochronę zdrowia psychicznego pracowników, podnoszą morale, zmniejszają absencję i zwiększają zaangażowanie oraz wydajność pracowników, co wzmacnia ich firmy i gospodarki.
Każdy, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, powinien mieć wiedzę i zasoby, by priorytetowo traktować zdrowie psychiczne oraz mieć dostęp do wysokiej jakości usług w tym zakresie bez stygmatyzacji i barier.
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, a także każdego dnia, pamiętajmy, że nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. Zaangażujmy się w tworzenie oraz utrzymanie bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy, w których każdy może się rozwijać.
***