W tym roku Światowy Dzień Wody zbiega się z obchodami Międzynarodowego Roku Warunków Sanitarnych, stawiając nas przed wyzwaniem jakim jest mobilizacja działań związanych z sytuacją kryzysową, która dotyka ponad jedną trzecią ludności naszej planety.
Co 20 sekund umiera dziecko z powodu potwornych warunków sanitarnych, z którymi boryka się około 2.6 miliarda ludzi na świecie. Do liczby tej należy dodać bezsensowną śmierć 1.5 miliona młodych istnień, której mogliśmy zapobiec.
Słabe warunki sanitarne połączone z brakiem dostępu do bezpiecznej wody pitnej oraz nieodpowiednią higieną przyczyniają się do ogromnej liczby zgonów na świecie. Osoby, które przetrwają, mają mniejsze szanse na życie w zdrowiu oraz by być produktywnymi. Dzieci, a szczególnie dziewczęta, nie mogą uczęszczać do szkoły, podczas gdy dorośli, ze względu na choroby związane z brakiem higieny, nie mogą wydajnie pracować.
Przywódcy, którzy przyjęli Milenijne Cele Rozwoju w 2000 roku założyli, iż do 2015 roku zmniejszy się o połowę liczba ludzi żyjących bez dostępu do podstawowych warunków sanitarnych, lecz nawet nie zbliżyliśmy się do osiągnięcia tego celu. Eksperci przewidują, że do 2015 roku 2.1 miliarda ludzi nadal nie będzie miało dostępu do podstawowych warunków sanitarnych. Przy obecnym tempie zmian, Afryka Subsaharyjska nie osiągnie tego celu do 2076 roku.
Podczas gdy poczyniono pewne postępy, rozwój jest utrudniony przez wzrost populacji, szerzące się ubóstwo i zbyt mały wkład w to, aby zająć się problem, jakim jest brak woli politycznej.
Mając właściwe rozwiązanie, członkowie społeczności międzynarodowej mogą podjąć odpowiednie kroki. Komisja do spraw Zrównoważonego Rozwoju w 2005 roku przedstawiła szereg rozwiązań mających na celu zapewnienie znaczącego postępu, czyniąc odpowiedzialnymi głównie rządy państw, których to dotyczy. Wezwano również do pomocy międzynarodowej poprzez tworzenie przyjaznej polityki środowiskowej, wsparcie finansowe oraz transfer technologii do krajów, które tego potrzebują.
Jeśli podejmiemy wyzwanie, przyniesie to o wiele więcej pozytywnych efektów, niż tylko dostęp do czystej wody. Każdy dolar zainwestowany w wodę i warunki sanitarne, przynosi około siedem dolarów. Jest to jedna z głównych olbrzymich korzyści, która przyczynia do zmniejszania ubóstwa, poprawy zdrowia i podnoszenia standardu życia.
Światowy Dzień Wody stwarza szansę zwrócenia uwagi na tą sytuację, lecz w tym roku wyjdźmy poza samo uświadamianie sobie tego problemu - połączmy się w działaniu, aby dokonać konkretnych zmian w życiu ludzi.