Ale przyszłość zależy również od zapewnienia im umiejętności, które pozwolą stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom i budować bezpieczniejszą przyszłość.
Istnieje bowiem bezpośredni związek między krajami, które cieszą się wysokim wskaźnikiem pokoju, a wydatkami na edukację i odsetkiem osób, które ukończyły szkołę.
Tymczasem niemal jedna czwarta młodych ludzi na świecie nie jest objęta edukacją, nie pracuje ani nie szkoli się. Przy czym liczba ta jest ponad dwukrotnie wyższa w przypadku młodych kobiet.
Jednocześnie deficyt środków przeznaczonych na edukację w krajach o niskim i średnim dochodzie wynosi 100 miliardów dolarów rocznie.
Tegoroczny Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży jest okazją do zwrócenia uwagi na umiejętności na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju.
Na całym świecie młodzi ludzie już budują bezpieczniejsze i silniejsze społeczności. Dzięki szkoleniom dla rozwijających się ekologicznych i cyfrowych gospodarek, edukacji pomagającej przerwać cykl mowy nienawiści i dezinformacji, narzędziom wspierającym mediację i dialog oraz wielu innym działaniom, mogą oni wnieść jeszcze większy wkład w na naszą wspólną przyszłość.
Codziennie podejmujmy działania na rzecz poprawy edukacji.
Dopilnujmy, żeby młodzież miała wszystko, czego potrzebuje, aby zdobyć odpowiednie umiejętności do kształtowania bardziej pokojowej i zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich.
***